Skoči do osrednje vsebine

Vsebinska prenova strani še ni končana, zato so nekatere vsebine še nepopolne. Prosimo za razumevanje.

Novembra 1947 je Generalna skupščina ZN odobrila načrt za razdelitev palestinskega ozemlja, kar je omogočilo oblikovanje arabske in judovske države. Za Jeruzalem je bil predviden mednarodni status. Palestinski Arabci in arabske države niso sprejeli načrta. 14. maja 1948 je potekel mandat Združenega kraljestva nad palestinskim ozemljem in razglašena je bila država Izrael. Dan pozneje so palestinski Arabci ob pomoči arabskih držav napadli Izrael. 29. maja 1948 je Varnostni svet z resolucijo št. 50 pozval k prekinitvi sovražnosti na palestinskem ozemlju in odločil, da mora premirje nadzorovati posrednik ZN ob pomoči skupine vojaških opazovalcev.

Prva skupina teh, ki je postala znana kot Organizacija združenih narodov za nadzor premirja (United Nations Truce Supervision Organization, UNTSO), je v regijo pripotovala junija 1948. Leta 1949 so vojaški opazovalci UNTSO nadzorovali spoštovanje sporazumov o premirju med Izraelom in njegovimi arabskimi sosedami. Ti sporazumi so bili več let podlaga za negotovo premirje na celotnem območju. Dejavnosti UNTSO so izvajali in jih še vedno na ozemlju petih držav, zato sile sodelujejo s petimi državami gostiteljicami; Egiptom, Izraelom, Jordanijo, Libanonom in Sirijo. Po vojnah v letih 1956, 1967 in 1973 so se funkcije opazovalcev spremenile skladno s spremenjenimi okoliščinami. Kljub temu so opazovalci ostali na območju in delovali kot posredniki med sovražnimi stranmi. Poskušali so obvladovati posamične incidente in preprečevali, da bi ti prerasli v pomembne spopade. Osebje UNTSO je bilo prav tako na voljo, da v kratkem času oblikuje jedro drugih operacij za ohranjanje miru. Razpoložljivost vojaških opazovalcev UNTSO za skoraj takojšnjo razmestitev, potem ko je Varnostni svet oblikoval novo operacijo, je ogromno prispevala k uspehu navedenih operacij. Skupine vojaških opazovalcev UNTSO na Bližnjem vzhodu danes delujejo v sestavi teh mirovnih sil na naslednjih območjih: sile Združenih narodov za opazovanje premirja (United Nations Disengagement Observer Force, UNDOF) na Golanski planoti in začasne sile ZN v Libanonu (United Nations Interim Force in Lebanon, UNIFIL).

Skupina opazovalcev zagotavlja navzočnost Združenih narodov tudi na Sinajskem polotoku, poleg navedenega pa sile UNTSO delujejo tudi v Bejrutu in Damasku. Slovenska vojska v tej operaciji sodeluje od oktobra 1998. Naloga slovenskih vojaških opazovalcev je nadzorovanje ohranjanja premirja in drugih sprejetih dogovorov med sprtima stranema na območju Izraela, Libanona in Sirije.