Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Mednarodni dan žensk v diplomaciji

Danes praznujemo Mednarodni dan žensk v diplomaciji. To je dobra priložnost za priznanje udeležbe, vpliva in napredka žensk v svetu diplomacije – mednarodni dan, ki ga je Organizacija združenih narodov ustanovila leta 2022 in ga vsako leto praznujemo 24. junija.

Ne gre le za praznovanje dosežkov, temveč tudi za poziv k ukrepanju za odpravo ovir, ustvarjanje enakih možnosti in zagotavljanje, da so ženski glasovi v celoti zastopani pri oblikovanju bolj mirnega, vključujočega in trajnostnega sveta.

Slovenija je dosledno dokazovala svojo zavezanost spodbujanju enakosti spolov, multilateralizma, inovacij in človeku osredotočenih pristopov k globalnemu upravljanju. Veleposlanica Darja Bavdaž Kuret, posebna odposlanka za področje žensk, miru in varnosti, se trenutno udeležuje dogodka v Podgorici o vlogi ministrstev za zunanje zadeve pri spodbujanju enakosti spolov v regiji Srednjeevropske pobude. 

Evropska služba za zunanje delovanje (EEAS) bo obeležila prispevek diplomatk prek dejavnosti mreže Ženske v EEAS (WEEAS) in mreže diplomatk EU (WEDIN EU). Dogodek bo ponudil priložnost za izmenjavo izkušenj, promocijo najboljših praks za napredovanje ženskih karier v diplomaciji ter razpravo o vlogi žensk pri oblikovanju evropske zunanje politike in spodbujanju enakosti spolov po vsem svetu. Dogodka se bodo udeležile tudi slovenske diplomatke.

Več o tem lahko preberete tukaj.