Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Sprejem ob dnevu državnosti in dvenu Slovenske vojske

Na veleposlaništvu Republike Slovenije v Washingtonu je v četrtek, 28. maja 2026, potekala proslava ob 35. dnevu državnosti in dnevu Slovenske vojske.

Veleposlanik Iztok Mirošič je v nagovoru poudaril, da je Slovenija danes uspešna država, odnose med Slovenijo in ZDA označil kot dobre in razvejane na številnih področjih. Smo zavezniki v NATO in Slovenska vojska dobro sodeluje z Nacionalno gardo Kolorada. Slovenija podpira močne transatlantske evropske in bilateralne odnose. Izpostavil je, da želi nova slovenska vlada še bolj okrepiti medsebojno dvostransko sodelovanje, predvsem  na področjih energije, znanosti, inovacij, umetne inteligence, kvantnih tehnologij in vesoljskih tehnologij. Strateški dialog Slovenije in ZDA  je potrebno nadaljevati s konkretnimi rezultati. Ameriške investicije v Sloveniji so dobrodošle kot tudi številna slovenska podjetja zaposlujejo Američane v ZDA. Želimo si tudi okrepiti medmestne stike, ponosni smo na zadnje z donacijo tradicionalnega slovenskega čebelnjaka za izobraževanje mladih generacij  o pomenu čebel in opraševalcev za preživetje človeštva ter sodelovanje med prestolnicama Ljubljano in Washington DC.

Upoštevaje tudi praznovanje 250. let ZDA v letošnjem letu je posebej spomnil na vlogo slovenske skupnosti v ZDA ter prispevke Slovencev, ki so skozi generacije pomagali k izgradnji svetovne velesile ZDA. Prva dama ZDA slovenskega rodu predstavlja posebno vez med državama in ponovil podporo Slovenije njeni globalni pobudi  "Fostering the Future Together", ki deluje v korist otrok posvetu z njihovim opolnomočenjem   z izobraževanjem o umetni inteligenci in digitalnim opismenjevanjem.

Ameriška govorca sta bila predstavnik ameriškega State Departmenta Daniel Lawton - namestnik pomočnika državnega sekretarja Marca Rubia za Zahodno, srednjo Evropo in Južno Evropo in poveljnik Nacionalne garde Kolorada generalmajor Robert Davis.

Daniel Lawton je čestital Sloveniji ob 35-letnici samostojnosti ter se zahvalil za partnerstvo z ZDA, ki ostaja trdno zasidrano v skupnih vrednotah demokraciji, svobodi, prostem podjetništvu in vladavini prava. Slovenijo je  označil kot zanesljivo zaveznico v Natu in pomembno voditeljico pri spodbujanju stabilnosti in blaginje na Zahodnem Balkanu. Poudaril je tudi, da se partnerstvo še naprej poglablja na področjih civilne jedrske energije, v okviru pobude Treh morij, krepitve energetske varnosti, zaščite kritične infrastrukture ter odpornosti dobavnih verig v Srednji in Vzhodni Evropi. Generalmajor Davis pa se je zahvalil za močno vojaško partnerstvo Slovenije in Nacionalne garde Kolorada, ki obeležuje 32 let prijateljstva v okviru Programa državnega partnerstva, v okviru katerega je bilo izvedenih več kot 500 aktivnosti sodelovanja in več skupnih napotitev v Afganistan.

Ob dogodku je bila odprta tudi razstava »Mi in oni brez meja« Tehniškega muzeja Slovenije, ki predstavlja dosežke Slovencev in ameriških Slovencev pri razvoju ZDA v znanosti, tehnologiji in inženirskih dejavnostih. Na razstavi je na primer predstavljena astronavtka Sunita Williams, ki je sodelovala v treh pomembnih misijah na International Space Station in v vesolju preživela skupno 608 dni. Razstava predstavlja tudi inženirja programa Voyager Anton Mavretič, profesorja eksperimentalne fizike Antona Peterlina, raziskovalko planetov Marija Strojnik, profesorja elektronike Aleš Strojnika, pionirja iz Silicijeve doline Franceta Rodeta, izumitelja Petra Florjančiča ter Hermana Potočnika Noordunga, ki je kot pionir na področju vesoljske tehnologije navdihnil prihodnje generacije znanstvenikov.

Predstavljen je bil tudi prvi žepni znanstveni kalkulator na svetu, HP-35 iz leta 1972, ki ga je pri podjetju Hewlett-Packard razvil Slovenec France Rode ter logaritemske tablice iz leta 1794, izumitelja Jurija Vege. Oba predmeta je veleposlaništvu Republike Slovenije v Washingtonu za namene razstave na posodo posredovala Predsednica Republike Slovenije.

Sprejema se je udeležilo več sto predstavnikov diplomatskega zbora, ameriške administracije, vojske, akademske in poslovne sfere ter slovenske skupnosti. Večer je popestrila glasba Komornega ansambla orkestra Slovenske vojske. Predstavljena so bila slovenska kulinarika in vina.