Ob 250 letnici ZDA slovenski čebelnjak v Washingtonu, D.C.
V nagovoru je veleposlanik Mirošič izpostavil povezanost slovenskih duhovnikov in slovenske skupnosti v ZDA s čebelami in čebeljimi simboli ter vlogo slovenskih in ameriških znanstvenikov pri raziskavah vzrejnega materiala kranjske čebele. Poudaril je "tako kot skrb za čebele pomeni skrb za našo človeško skupnost, tako donacija tradicionalnega slovenskega čebelnjaka pomeni skrb za prihodnost in utrjevanje prijateljstva med Slovenci in Američani."
Na slovesnosti, ki je potekala ob svetovnem dnevu čebel in 250-letnici ZDA v Nacionalnem arboretumu ZDA v Washingtonu, D.C., sta veleposlanik Slovenije Iztok Mirošič in podžupan Mestne občine Ljubljana Dejan Crnek, zbranim predstavila čebelarjenje kot slovensko kulturno dediščino ter njen vpliv na čebelarjenje po svetu, pomen slovenske pobude za razglasitev svetovnega dneva čebel ter pomen opraševalcev za prehransko varnost, ohranjanje biodiverzitete in odpornosti družb, odlike kranjske čebele, ter o slovenski čebelarski posebnosti, poslikanem čebelnjaku. Z donacijo slovenskega čebelnjaka postaja Washington DC tudi del mednarodne čebelje poti, BeePathCities.
Donacijo sta sprejeli izvršna direktorica FONA Jeanne Braha, ter namestnica direktorja arboretuma, dr. Destiny Davis, tudi kot predstavnica ameriškega ministrstva za kmetijstvo (USDA), ki sta izrazili navdušenje nad posebnostjo, ki bo odslej privabljala tako mlade kot tudi druge obiskovalce Washingtona in okolice. Posebej bo slovenski čebelnjak služil izobražavanju šolarjev in mladih generacij o pomenu čebel in opraševalcev za preživetje človeštva, kot del certificirane učilnice za raziskovanje narave.
V čebelnjak bo naseljena čebela kranjska sivka. Slovesnosti se je udeležil tudi dr. Danilo Bevk iz Nacionalnega inštituta za biologijo, ki je v vrtu za mlade poudaril pomen opraševalcev za prehransko varnost.
Veleposlaništvo je donacijo organiziralo v sodelovanju z washingtonsko zvezo čebelarjev (DC Beekeepers Alliance), ter lokalnimi čebelarji, ki bodo tudi skrbeli za kranjske čebele v čebelnjaku. Panje je poslikala lokalna ameriška čebelarka po vzoru slovenskih tradicionalnih poslikav.
Čebelnjak je izdelalo slovensko podjetje LogHouse iz Gornjega Grada v Sloveniji, v ZDA pa ga je prepeljalo podjetje Ledinek iz Hoč. Obema podjetjema, ki sta dogodek omogočila se veleposlaništvo zahvaljuje!
Uradna otvoritev čebelnjaka za javnost je potekala 29. maja 2026 na letnem dogodku FONA (Friends of the National Arboretum) - Spring Soiree v Vrtu bonsajev v Nacionalnem arboretumu ZDA, kjer se je Sloveniji, ob prisotnosti podsekretarja za raziskave, izobraževanje in gospodarstvo na Ministrstvu za kmetijstvo (USDA), Scotta Hutchins-a, za donacijo zahvalil tudi direktor arboretuma, dr. Richard Olsen.