Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Informacije v lahkem branju o volitvah, referendumih in ljudski pobudi v Sloveniji

V sodelovanju s certificiranimi strokovnjaki smo na Ministrstvu za javno upravo pripravili informacije o volitvah, referendumih in ljudski pobudi v Sloveniji tudi v tako imenovanem lahkem branju. Na ta način pripravljeno besedilo omogoča dostopnost informacij ljudem, ki težje berejo ali razumejo prebrano.

V skladu s Konvencijo o pravicah invalidov je treba zagotoviti, da imajo invalidi dostop do informacij v oblikah, ki so jim razumljive. Z besedilom o temeljnih demokratičnih procesih v lahkem branju izboljšujemo dostopnost do informacij o volitvah, referendumih in državljanski pobudi za ljudi, ki težje berejo in/ali razumejo prebrano.

Lahko branje je posebna oblika pisnega sporočanja, ki omogoča lažje razumevanje besedil širši skupini ljudi, zlasti tistim, ki imajo težave z bralnim razumevanjem, s poudarkom na osebah z motnjo v duševnem razvoju.

Ministrstvo za javno upravo je v sodelovanju s certificiranimi strokovnjaki pripravilo Informacije v lahkem branju o volitvah, referendumih in ljudski pobudi v Sloveniji. Informacije o volitvah in referendumih so sicer objavljene tudi na spletnem mestu državne uprave GOV.SI.   

Državni zbor je leta 2024 sprejel novelo Zakona o volitvah v državni zbor, s katero je odpravil možnost odvzema volilne pravice polnoletnim osebam, ki so bile iz različnih razlogov postavljene pod skrbništvo.