Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Vzpostavitev informacijskih središč za tujce: obisk delegacije iz Zagreba v Ljubljani

Informacijsko središče za tujce – InfoTujci, ki ga je s sredstvi Evropskega sklada za azil, migracije in vključevanje (AMIF) vzpostavil Urad Vlade Republike Slovenije za oskrbo in integracijo tujcev (UOIM), je gostilo delegacijo iz informacijske točke za tujce v Zagrebu.
Skupina moških ženska za omizjem in pred napisom Infotujci stojijo in se slikajo.

Slovenski in zagrebški predstavniki, ki delujejo na področju informiranja tujcev | Avtor: UOIM

Gostje iz Zagreba so pojasnili, da so informacijsko točko za tujce odprli leta 2024 na pobudo zagrebškega župana Tomislava Tomaševića in da delujejo v okviru mestne uprave, kjer so sistemsko umeščeni v enega od uradov. Njihovo delovanje financira proračun mesta Zagreb, medtem ko na nacionalni ravni na Hrvaškem nimajo posebnega organa, ki bi sistematično koordiniral področje integracije tujcev. Njihovo delo je v veliki meri usmerjeno v pomoč delavcem iz tretjih držav, katerih število se zaradi potreb na trgu dela na Hrvaškem vsako leto povečuje. Goste je zanimalo tudi, kako UOIM sodeluje z Zavodom Republike Slovenije za zaposlovanje ter kakšen pristop je Slovenija ubrala na področju učenja slovenskega jezika za tujce.

Informacijsko središče za tujce na Tržaški cesti 21 v Ljubljani predstavlja ključni steber za zagotavljanje verodostojnih informacij o življenju v Sloveniji, urejanju dokumentacije in učenju jezika. Pri tem tesno sodeluje z Infotočko Zavoda za zaposlovanje, ki ostaja primarni naslov za vprašanja s področja trga dela.

Vodja Informacijskega središča Sonja Gole Ašanin je gostom iz sosednjega Zagreba predstavila pot od zasnove do vzpostavitve informacijskega središča junija lani ter rezultate dela in opažanja po prvih šestih mesecih delovanja. Pojasnila je, da je Informacijsko središče namenjeno tujcem, ki prebivajo v Sloveniji in pri svojem vključevanju v novo okolje potrebujejo informacije bodisi osebno, po telefonu ali elektronski pošti z različnih področij, razen s področja zaposlovanja, saj v ta namen deluje Info točka pri Zavodu za zaposlovanje s katerim tudi tesno sodelujejo.

Da lahko pokrivajo tako širok nabor informacij je UOIM že pred odprtjem informacijskega središča vzpostavil sodelovanje z vsemi ključnimi resorji, Mestno občino Ljubljana, Upravno enoto Ljubljana ter nevladnimi organizacijami, ki delujejo na področju nudenja pomoči tujcem. »Na ta način lahko vedno zagotavljamo ažurne in verodostojne informacije,« je poudarila Sonja Gole Ašanin. Kot dober primer je izpostavila tudi sodelovanje z Univerzo v Ljubljani, ki je vse tuje študente seznanila z obstojem informacijskega središča, prav tako je bilo za članice univerze izvedenih nekaj predstavitev delovanja informacijskega središča.

V pol leta delovanja Informacijskega središča – InfoTujci so se nanj obračali tujci iz 60 držav, najpogosteje državljani Ukrajine, Bosne in Hercegovine, Srbije, Rusije, Severne Makedonije in Indije. Vprašanja se največkrat nanašajo na pridobitev dovoljenj za bivanje ali delo v Sloveniji, sledijo vprašanja s področja študija, zamenjave vozniških dovoljenj in možnosti obiskovanja tečaja slovenskega jezika ter opravljanja preizkusov znanja iz slovenskega jezika.

V nadaljevanju je delegacija iz Zagreba obiskala še Infotočko za tujce Zavoda za zaposlovanje ter Delavsko svetovalnico.

Skupina moških in žensk, delegacija Ljubljane in Zagreba, sedita za skupno mizo in se pogovarjajo.

Izmenjava izkušenj med Ljubljano in Zagrebom pri delu in informiranju s tujci. | Avtor: UOIM

1 / 2