Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Finančni petek: Slovenija – pot gospodarskega napredka

Ob dnevu samostojnosti in enotnosti obeležujemo 35 let od uradne razglasitve izidov plebiscita o samostojnosti. Tokrat osvetljujemo gospodarski napredek, ki ga je v tem času naredila Slovenija.
Grafika z naslovom Finančni petek in podnaslovom Slovenija: Pot gospodarskega napredka.

Avtor: Ministrstvo za finance

1 / 3

V obdobju od 1990 do danes smo uporabljali več valut. Z osamosvojitvijo smo jugoslovanski dinar zamenjali za slovenski tolar, leta 2007 pa smo vstopili v evroobmočje, kar je skupaj s članstvom v Evropski uniji (2004) in Organizaciji za gospodarsko sodelovanje in razvoj OECD (2010) utrdilo naš položaj v mednarodnem finančnem okolju.

Od leta 1990 je slovensko gospodarstvo doseglo izjemen napredek. Bruto domači proizvod (BDP) se je nominalno zvišal s 13,7 milijarde evrov na 67,4 milijarde evrov v letu 2024. Za objektivnejšo primerjavo skozi čas uporabljamo kazalnik BDP v stalnih cenah, ki izključuje vpliv rasti cen oziroma inflacije. Ta kazalnik kaže, da se je slovenski BDP od leta 1990 do leta 2024 realno zvišal za 104 odstotke. Slovenska podjetja, država in gospodinjstva torej danes ustvarimo več kot dvakrat več realne vrednosti kot leta 1990.

Gospodarski rasti je sledilo preudarno upravljanje javne porabe. Delež porabe sektorja država v BDP, za katerega so podatki na voljo od leta 1995, se je v tem obdobju znižal. Leta 1995 je poraba sektorja država predstavljala 53 odstotkov BDP, v letu 2024 pa 46,5 odstotka. Država kljub demografskim izzivom danes zagotavlja širok nabor storitev, poraba sektorja država v deležu BDP pa je pod povprečjem zadnjih treh desetletij, kar odraža prizadevanja za učinkovitejše upravljanje javnih sredstev.

Našo pot od negotovosti do stabilnosti potrjujejo mednarodne bonitetne agencije. Slovenija danes uživa visoke bonitetne ocene, kar nam omogoča ugodnejše pogoje financiranja na mednarodnih trgih in krepi zaupanje v naše javne finance.