Finančni petek: Prvi pokojninski sklad
PPS je bil ustanovljen leta 1999 kot rešitev za imetnike certifikatov in delnic pooblaščenih investicijskih družb (PID). Skladno z njim so delničarji PID, ki so še imeli neizkoriščene certifikate, le te lahko obdržali v delnicah PID ali jih zamenjali za pokojninske bone, ki so se pozneje samodejno zamenjali za zavarovalno polico PPS. Od leta 2003 je PPS zaprti vzajemni pokojninski sklad, v katerega dodatna vplačila niso možna.
Sklad je sestavljen iz dveh delov. Varčevalni del zajema sredstva vseh članov, mlajših od 60, ki še čakajo na izpolnitev pogojev za rento. Kritni sklad, ustanovljen leta 2004, pa služi izključno financiranju izplačil pokojninskih rent. Varčevalni del trenutno upravljata z nekaj več kot 10 milijonov evrov sredstev, število članov pa zaradi narave sklada iz leta v leto upada – leta 2024 jih je bilo 12.061.
Polica PPS ima več posebnosti: ni prenosljiva, je ni mogoče zastaviti, član pa po dosedanjih pravilih ni imel pravice zahtevati izplačila odkupne vrednosti police. Z novelo zakona se to pravilo spreminja – po novem bo mogoče predčasno zahtevati izplačilo odkupne vrednosti police še pred dopolnjenim 60. letom.
Za vse prejemnike mesečne pokojninske rente se uvaja tudi možnost za enkratno izplačilo odkupne vrednosti rente – vsi upravičenci lahko torej ne glede na višino njihovega premoženja zahtevajo enkratno izplačilo rente. Dosedanja ureditev je namreč to možnost omogočala samo tistim z zneskom premoženja pod določenim pragom.
Novela torej prinaša več fleksibilnosti pri razpolaganju z lastnimi sredstvi in več preglednosti za varčevalce, ki so v PPS vstopili predvsem zaradi zgodovinskih okoliščin in omejenih možnosti izbire.