Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Minister Props se je srečal z načelnicami upravnih enot in župani ter obiskal Mozirski gaj

Minister za javno upravo mag. Franc Props se je na regijskem obisku vlade v severozahodnem delu Savinjske regije sestal z načelnicami upravnih enot in župani ter obiskal regijsko stičišče nevladnih organizacij NOVUS. Polega tega se je srečal s predstavniki Ekološkega hortikulturnega društva Mozirski gaj, ki je kot društvo od ministrstva prejelo sredstva za obnovo po poplavah pred dvema letoma.

Upravna enota (UE) Žalec, ki ima tudi krajevni urad na Vranskem, sodi med srednje velike upravne enote v Sloveniji. Stavba, v kateri poleg UE delujeta Občina Žalec in Geodetska pisarna, je prilagojena gibalno oviranim osebam, letos pa načrtujejo še namestitev taktilnih oznak. Med obiskom žalske upravne enote si je minister ogledal tudi prostore in se srečal z zaposlenimi. »Obisk ministra je dragocena priložnost, da predstavimo naše izzive in skupaj poiščemo rešitve za izboljšanje delovnih pogojev ter še učinkovitejše opravljanje nalog v službi naših strank. Zavedamo se, da smo tukaj zaradi ljudi in za ljudi,« je ob obisku povedala načelnica UE Žalec Simona Stanter.

Upravna statistika v primerjavi z enakim obdobjem lani kaže, da reševanje zadev poteka primerljivo oziroma celo nekoliko nad povprečjem z ostalimi UE v državi. Lani je upravna enota s 44 zaposlenimi obravnavala 28.725 zadev, kar je nekoliko manj kot leto prej, uspešno pa so rešili 96,3 odstotka vseh prejetih vlog, je poudarila načelnica in pri tem povedala, da se število vlog za osebne dokumente zmanjšuje, število vlog na področju tujcev pa nekoliko povečuje.

Zaradi obnove po poplavah, ki so leta 2023 močno prizadele to območje, s prihodnjim letom pričakujejo povečano število vlog za izdajo gradbenih dovoljenj za nadomestitvene objekte. Pomembno novost pri delu zaposlenih na področju izdaje gradbenih dovoljenj pa jim je sicer prinesla uvedba sistema eGraditev, ki jo je UE Žalec uvedla novembra lani.

»Lahko rečem, da upravna enota dobro opravlja svoje delo, za kar se zahvaljujem načelnici, še posebej pa vsem zaposlenim. Brez njihovega predanega in zavzetega dela tudi rezultatov ne bi bilo. Obenem sem vesel pozitivnega odziva s strani županov. Upravna enota in občine dobro sodelujejo ter uspešno rešujejo stvari, ki se pojavljajo v tem sodelovanju,« je povedal minister mag. Franc Props. »Nadejam se, da bo v kratkem sprejeta novela Zakona o splošnem upravnem postopku. Ta namreč prinaša kar nekaj poenostavitev, ki bodo konec koncev pomembno prispevale k hitrejšemu vodenju postopkov, z manj birokracije, kjer to ni potrebno,« je še dodal.

Šlo je za enega rednih obiskov upravnih enot, ki jih minister mag. Props izvaja tekom svojega mandata, tako da se je ob tej priložnosti srečal tudi z župani občin, ki sodijo na območje UE Žalec (Žalec, Polzela, Prebold, Braslovče, Tabor in Vransko).

Minister se je za tem sestal še z načelnicami vseh treh upravnih enot danes obiskanega severozahodnega dela Savinjske statistične regije – načelnico UE Žalec Simono Stanter, načelnico UE Mozirje Mileno Cigale in načelnico UE Velenje Franjo Tevž. V pogovoru so se dotaknili finančnih, kadrovskih in prostorskih vprašanj. Če naštejemo nekaj manjših investicij: v na velenjski upravni enoti izdelane sanitarije za invalide, v Žalcu je še v letošnjem letu načrtovana ureditev in sanacija vhoda v zgradbo, v Mozirju pa beljenje ter obnova parketa.

Ministrstvo za javno upravo sistemsko skrbi tudi za področje delovanja prostovoljstva in nevladnih organizacij. Z novelo Zakona o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov iz avgusta 2023 (ZIUOPZP-A) je bilo omogočeno izplačilo pomoči tudi prizadetim društvom in ustanovam, da jim je bilo omogočeno hitrejše okrevanje in nadaljevanje njihovega delovanja v lokalni skupnosti. Pomoč je bila namenjena povračilu škode v višini 50 odstotkov na strojih in opremi ter 60 odstotkov na zalogah.

V danes obiskanem delu Savinjske statistične regije je ministrstvo na ta način podprlo 16 društev in ustanov, tudi Mozirski gaj, ki ga je v tem kontekstu danes obiskal minister. Za park namreč skrbi Ekološko hortikulturno društvo Mozirski gaj, ki je bilo v poplavah 2023 eno od najbolj prizadetih društev tako v regiji kot v državi nasploh in je zaradi velike škode na strojih, opremi in zalogah na podlagi interventnega zakona, kot društvo, prejelo najvišji znesek pomoči za odpravo škode, to je 154.000 evrov.

»Ob našem obisku Mozirskega gaja se je v resnici pokazalo, kako učinkovito znajo ljudje ravnati s sredstvi, ki jih po takšnih nesrečah, kot je bila tukaj, ko je poplavilo do dva metra višine, celoten Mozirski gaj, uporabijo za to, da danes praktično ni več vidno, če ti ne bi pokazali, do kam je bila voda. Sredstva, ki smo jih v sklopu sanacije namenili društvu, ki upravlja z Mozirskim gajem, so bila v resnici zelo učinkovito porabljena,« je poudaril minister mag. Props.

Darko Bele, predsednik Ekološkega hortikulturnega društva Mozirski gaj, pa se je ob tej priložnosti zahvalil za obisk Mozirskega gaja. »Ko smo pred dvema letoma praktično že obupali, smo tudi s sredstvi, ki smo jih prejeli od države preko Ministrstva za javno upravo, uspeli ta park zopet dvigniti na nivo, da smo pravi turistični biser. In kot je danes minister povedal, če bi se vsa sredstva tako dobro oplemenitila, bi bili mi najlepša dežela na svetu.«

Pred zaključnim srečanjem vlade s predstavniki gospodarstva in župani v Velenju bo minister obiskal še regijsko stičišče nevladnih organizacij NOVUS. Društvo NOVUS že več kot dve desetletji deluje na področju socialnih programov in podpore ranljivim skupinam prebivalstva. Prek svojih aktivnosti društvo zagotavlja storitve za otroke, mladino, družine in priseljence ter s tem pomembno prispeva k socialni vključenosti in povezovanju lokalne skupnosti. Od leta 2016 opravlja naloge regionalnega stičišča NVO Savinjske regije. Regionalno stičišče je bilo od leta 2022 uspešno na štirih javnih razpisih MJU, usmerjenih v razvoj in profesionalizacijo ter digitalno preobrazbo NVO.