Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

O problematiki trženja nezdrave hrane na mednarodni ravni

V četrtek, 11. septembra,  je v Evropski hiši v Ljubljani v organizaciji Zveze potrošnikov Slovenije potekala mednarodna konferenca »Stop Targeting Our Kids«, na kateri je sodelovalo tudi Ministrstvo za zdravje. 

“Problematiki trženja nezdrave hrane, ki pomembno vpliva na nakupne in prehranske navade ter posledično debelost in pojav drugih kroničnih bolezni, Ministrstvo za zdravje posveča posebno skrb, saj so otroci še posebej ranljiva skupina”, je poudarila generalna direktorica Direktorata za javno zdravje, Vesna Marinko.

Podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje nas opozarjajo, da je v Sloveniji čezmerno prehranjen ali predebel eden izmed štirih otrok. Otroci so danes vse bolj izpostavljeni oglasnim vsebinam, ki promovirajo živila z visoko vsebnostjo sladkorjev, soli in nasičenih maščob. Vemo, da je povezava med oglaševanjem nezdravih živil, nakupom in prehranskimi navadami jasna. Poleg tega oglasi pogosto povezujejo hrano z občutki nagrade, veselja in pripadnosti, kar lahko vodi v čustvene prehranske vzorce, ki vztrajajo v odraslosti. Povečana izpostavljenost oglasom vpliva na večji vnos sladkorjev, maščob in soli, s tem pa tudi na tveganje za prekomerno telesno težo, debelost in razvoj kroničnih bolezni, kot so sladkorna bolezen tipa 2, srčno-žilne bolezni in povišan krvni tlak.

Raziskave kažejo, da otroci težje prepoznajo namen oglasov in drugih trženjskih prijemov, kar je še zlasti problematično pri spletnem med vrstniškim nagovarjanju s pomočjo vplivnežev, ki so od proizvajalca proizvoda nagrajeni in ga mladi ne dojemajo kot trženjski prijem.

Zaščita otrok in mladih pred izpostavljenostjo trženju nezdrave hrane je skupna odgovornost – staršev, šol, medijev, stroke, politike in celotne družbe, saj predstavljajo sodobni trženjski prijemi tako velik izziv, ki ga ne more obvladati posameznik. Zato je ključno, da politika, potrošniške organizacije, mediji in civilna družba sodelujejo pri oblikovanju okolja, ki bo ščitilo otroke in mlade pred promoviranjem živil, ki jih ne uvrščamo kot del vsakodnevne prehrane.

Ker so izzivi digitalnega trženja tako globalni, jih je nujno obravnavati in zakonodajno obvladovati na globalni ravni, na nacionalni in družbeni ravni pa problematiki nameniti predvsem dovolj razprave v medijih, zlasti tistih, ki dosegajo mlade, je bila ugotovitev okrogle mize, ki se jo je udeležila dr. Marjeta Recek iz Sektorja za varovanje zdravja.