Z učinkovitim vzdrževanjem obrežja znatno zmanjšali prisotnost tujerodnega dresnika
Namen aktivnosti je pridobitev znanja o učinkovitostih štirih različnih metod odstranjevanja invazivnih tujerodnih rastlin na vodnih in priobalnih zemljiščih:
- omejevanje dresnika z vrbovimi popleti,
- omejevanje s prekrivanjem s filcem,
- intenzivno izčrpavanje s košnjo,
- prekrivanje s kovinsko mrežo.
Metode so bile vzpostavljene leta 2021. V naslednjih letih so aktivnosti namenjene predvsem nadaljnjemu vzdrževanju metod, košnji in pletju vzpostavljenega vrbovja ter dodatno zasajene drevesne oziroma grmovne zarasti na lokaciji intenzivne košnje.
Direkcija je 22. julija 2025 vstopila v peto leto izvajanja ukrepov za omejevanje dresnika. Rezultati kažejo, da je prisotnost dresnika na območjih z vzpostavljeno obrežno zarastjo bistveno zmanjšana. V letošnjem letu so tako predvidene le dve do največ tri košnje. Posamične rastline dresnika se pojavljajo le še na robovih in med vrbovim sestojem, kjer jih odstranjujejo ročno z izkopavanjem ali puljenjem. Na lokaciji, kjer se izvaja intenzivna košnja, dresnika praktično ni več.
Najmanj učinkovita se je izkazala metoda s kovinsko mrežo, saj dresnik, čeprav oslabljen in redkejši, še vedno uspeva nad mrežo. Na teh mestih se izvaja košnja.
Odstranjeno biomaso je izvajalec, Drava vodnogospodarsko podjetje Ptuj d. o. o., predal podjetju Simbio, družbi za ravnanje z odpadki, d. o. o. v Celju. V okviru projekta LIFE OrnamentalIAS tam poteka testiranje kompostiranja invazivnih rastlin za potencialno nadaljnjo uporabo. Na ta način se je vzpostavilo tudi sodelovanje med dvema evropskima projektoma na področju upravljanja z invazivnimi vrstami.
Rezultati kažejo, da lahko s kombinacijo ustreznih metod in vztrajnim vzdrževanjem uspešno omejujemo širjenje invazivnih tujerodnih rastlin in hkrati prispevamo k obnovi naravnih habitatov ob vodotokih.

Izvajalec del v iskanju dresnika na lokaciji intenzivne košnje (Foto: Mojca Hrovat)