Vlada sprejela spremembe in dopolnitve uredbe za leto 2025
Uredba je ključni dokument Ministrstva za zdravje, ki na letni ravni nadomešča t. i. splošni dogovor. Spremembe Uredbe 2025, ki je bila danes sprejeta na Vladi, bodo vplivale na izboljšanje dostopa in kakovosti zdravstvenih storitev na vseh ravneh, od preventivnih pregledov do najzahtevnejših bolnišničnih obravnav.
Najpomembnejša novost je uvedba novih uteži za plačilo akutnih bolnišničnih obravnav, ki bodo začele veljati s 1. januarjem 2026. Uteži temeljijo na nacionalni stroškovni analizi, v kateri je sodelovalo 11 bolnišnic z reprezentativnim vzorcem vseh storitev. Novi izračuni uteži bodo omogočili bolj pošteno in pregledno plačilo bolnišničnih storitev, saj bodo cene posameznih obravnav odražale dejanske stroške zdravljenja. Dodatna sredstva za implementacijo uteži od 1. januarja 2026 znašajo 61 milijonov evrov.
Ministrica za zdravje dr. Valentina Prevolnik Rupel je ob sprejemu poudarila: »Gre za zgodovinski korak, saj se v plačevanje akutnih bolnišničnih obravnav na podlagi skupin primerljivih primerov prvič uvajajo uteži, ki temeljijo na dejanskih, v Sloveniji zbranih stroških zdravstvenih storitev. To je izjemno pomembno, ker pomeni, da bodo po novem vse zdravstvene storitve ovrednotene glede na njihove stroške. Z novimi utežmi končno dobivamo pravičnejši in preglednejši sistem financiranja storitev.«
Uredba določa dodatna sredstva za izvajanje programov, za katere bodo izvajalci že jeseni zaključili naložbene projekte v prostorske in opremske zmogljivosti. Izpostavljamo dva nova oddelka za izvajanje neakutne bolnišnične obravnave (negovalna oddelka), in sicer v Univerzitetnem kliničnem centru Maribor in v Splošni bolnišnici Novo mesto, nove zmogljivosti za obravnavo hospitaliziranih otrok v Bolnišnici Šentvid pri Stični in uvedbo preiskav z magnetno resonanco v Splošni bolnišnici Brežice in Splošni bolnišnici Trbovlje.
Na primarni ravni se bodo za izboljšanje dostopnosti do zdravstvenih storitev po državi razširili timi v ambulantah družinske medicine (za 5 timov), dispanzerjih za ženske (za 2,3 tima), dispanzerjih za duševno zdravje (za 1,1 tima), turističnih ambulantah, terenskih mobilnih enotah in drugih programih. Skupno se programi širijo za 12,1 tima.
Na sekundarni ravni se spreminja definicija prvega pregleda, kar bo omogočilo enotno evidentiranje in plačevanje storitev pri specialistih. Spreminjajo se tudi cene nekaterih storitev v kardiologiji in uvajajo celovite spremembe modelov plačevanja pri nefrologiji, endokrinologiji in diabetologiji.
Povečuje se število storitev in timov pri različnih specialistih – med drugim pri psihiatriji, protetiki, ORL, dermatologiji, fizioterapiji, alergologiji, ginekologiji, infektologiji, medicinski rehabilitaciji, klinični psihologiji, zdravstveni vzgoji ter mobilni paliativni oskrbi.
Skupna vrednost vseh sprememb v Uredbi v letu 2025 znaša 26,1 milijona evrov. 26,1 milijona evrov vključuje boljše vrednotenja programov v višini 12,1 milijona evrov in širitve programov v višini 14,0 milijona evrov.