Nadomestitvene gradnje – pot iz bolečine v upanje in varnost
Številni posamezniki in mnogo družin je v hipu izgubilo vse – ne le hiš, temveč domove, spomine in varnost. Domovi, ki so jih leta gradili z ljubeznijo in trudom, so postali nevarni in neprimerni za življenje. Ostala je bolečina ob izgubi doma, ki ni le materialna, temveč je predvsem čustvena, globoka in osebna.
Vlada Republike Slovenije je nemudoma pristopila k odpravi posledic te naravne nesreče in začrtala jasno pot – pomagati ljudem premagati bolečino, jim dati upanje in zagotoviti varnejšo prihodnost.
Vlada je z zavedanjem, da gre za težko nadomestljive domove, sprejela odločitev, da lastnikom objektov, ki bodo na podlagi strokovnih ugotovitev, zaradi ogroženosti odstranjeni, ponudila več možnosti: lahko izberejo izplačilo odškodnine, lahko se odločijo za možnost, da jim država zagotovi lastninsko pravico na enakovredni nepremičnini, ali pa sami predlagajo nadomestno nepremičnino.
Ne glede na izbrano pot do novega doma, Služba Vlade Republike Slovenije za obnovo po poplavah in plazovih prizadetim družinam stoji ob strani na vsakem koraku nadomestitvene gradnje. Nadomestitvene gradnje namreč niso le hiše iz betona in opeke, so simbol zaupanja in zavedanja, da moramo stati ob strani tistim, ki so izgubili največ.
Večina upravičencev se je odločila za izplačilo odškodnine. Do 18. julija 2025 je bilo pripravljenih 277 Prodajnih pogodb, ki se sklepajo namesto razlastitve. Na dan 18. julija 2025 je bilo v podpisu pri upravičencih 35 pogodb, 8 na FURS-u, 4 v postopku notarske overitve, 7 pri notarjih za overitev podpisa, 223 pogodb pa je bilo poslanih na Ministrstvo za naravne vire in prostor za izplačilo odškodnine.
Do 18. julija 2025 je bilo izvršenih 31 primopredaj nepremičnin. Na 176 nepremičninah je Republika Slovenija že vpisana kot lastnik v Zemljiški knjigi.
Zavedamo se, da odstranitev doma ni le tehničen postopek, ampak globoka, vselej težka osebna zgodba. Zato pri cenitvah objektov, ki bodo zaradi ogroženosti odstranjeni, naredimo vse, kar je v naši moči, da so cenitve pravične. Vsak primer obravnavamo individualno in hkrati enakopravno, v okviru zakonov in predpisov upoštevamo vse relevantne okoliščine, ki lahko vplivajo na vrednotenje – ker vemo, da za številkami stojijo ljudje, družine in njihovi spomini. Zavedamo se velike odgovornosti in hkrati tudi zahtevnih razmer ter velikih izzivov, s katerimi se soočajo upravičenci.
Številni med njimi so pristopili k iskanju primerne lokacije za gradnjo novega objekta. Služba za obnovo po poplavah in plazovih pomaga njim in občinam pri iskanju primernih zemljišč, svetuje oškodovancem, občinam in vsem drugim deležnikom pri postopkih izdelave prostorskih aktov, usklajevanjih in pridobivanju dovoljenj ter zagotavlja strokovno podporo pri vseh administrativnih izzivih; nemalokrat v vseh naštetih postopkih opravlja vlogo koordinatorja ali tistega, ki poskuša najti optimalno rešitev. Vsak lastnik in vsaka družina je obravnavana individualno, saj ena rešitev ne ustreza vsem in prav vsakdo nosi svojo zgodbo. Služba zagotavlja, da postopki potekajo pregledno, hitro in s posluhom za človeške stiske – ker razumemo, da ljudje ne potrebujejo le hiš, ampak varen prostor za življenje. Rezultati so optimalni, ko je pripravljenost za iskanje rešitev na vseh straneh, tudi na strani lastnikov oziroma upravičencev.
Do konca julija 2025 je bilo samo na podlagi lokacijskih preveritev izdanih deset gradbenih dovoljenj, od tega naj bi se gradilo 7 objektov, nekateri bodo v kratkem vseljivi, poleg tega je bilo nekaj objektov kupljenih, nekateri so se preselili v stanovanja.
Nekaj upravičencev je zaprosilo za pomoč pri iskanju nadomestitvenega objekta v naravi. V sodelovanju z Družbo za svetovanje in upravljanje, d.o.o., se za slednje iščejo alternativne nepremičnine v naravi, ki bi izpolnjevale zahteve posameznikov (velikost objekta, pripadajočega zemljišča, bližina druge infrastrukture, cena in podobno). To je kar zahtevno še posebej v okoljih, ki so bila najbolj prizadeta.
Dejstvo je, da se je gradnja novih hiš že začela, v lastni režiji upravičencev. Prvi novi objekti bodo najverjetneje vseljeni že letošnje poletje, ostali postopoma. V Službi Vlade Republike Slovenije za obnovo po poplavah in plazovih (SOPP) ocenjujemo, da bo večina upravičencev, ki se bodo (ali so se že) odločili za odškodnino in gradnjo v lastni režiji, s slednjo pričela v letošnjem in prihodnjem letu, saj tudi postopki ureditve zemljišč in priprave vseh potrebnih projektov, kljub želji po čim hitrejši izvedbi in nenazadnje tudi pomoči države v okviru zakonskih možnosti, terjajo svoj čas.
Vsi upravičenci imajo, skladno z določili pogodbe, možnost, da na lastno odgovornost ostanejo v svojih objektih do rešitve bivanjskega problema oziroma zagotovitve novega doma. Tako v obdobju od identificiranja ogroženosti objekta do novega (trajnega) predvsem pa varnega (pre)bivališča nihče ni in ne bo ostal brez strehe nad glavo.
Nadomestitvene gradnje tako niso le formalni odgovor na katastrofo – so skupni napor, da ljudem povrnemo občutek varnosti in dostojanstva. So dokaz, da v težkih trenutkih niso sami. So pomemben korak k zagotavljanju večje odpornosti na sedanje in prihodnje hitre podnebne spremembe.
Video material (dostop z geslom: BriefingPoplave)