Kaj prinaša večletni finančni okvir Evropske unije 2028–2034 za kmetijstvo?
Ključna novost prihodnjega VFO za obdobje 2028–2034 je združitev obstoječih skladov za financiranje ukrepov kohezijske politike, skupne kmetijske politike, skupne ribiške politike in notranje varnosti v enoten instrument v višini 865 milijard evrov. Ta sredstva bodo namenjena za izvajanje nacionalnih in regionalnih partnerskih načrtov, s katerimi se bo zagotovilo večjo skladnost in boljše doseganje rezultatov teh politik.
Znotraj te enotne ovojnice Evropska komisija predlaga obseg sredstev za kmetijstvo in ribištvo v višini 295,7 milijarde evrov. Od tega bo 294 milijard namenjeno kmetijstvu za izvajanje ukrepov iz zdajšnjega programskega obdobja, kjer so prejemniki sredstev neposredno kmetijska gospodarstva. To so neposredna plačila, plačila za območja z omejenimi dejavniki (plačila OMD), plačila za kmetijsko-okoljske in podnebne ukrepe, plačila za mlade kmete, ukrepi za upravljanje s tveganji, naložbene podpore in ukrepi, ki se izvajajo v okviru sektorskih načrtov (čebelarski ukrepi in ukrepi za vinogradništvo). Ukrepi spodbujanja sodelovanja, znanja in izvajanja pristopa Leader bodo v bodoče financirani iz drugih sredstev te skupne ovojnice. Glede na navedeno enostavna primerjava med obsegom sredstev skupne kmetijske politike (SKP) za sedanje obdobje in novo zamejitvijo ni mogoča.
Predlog VFO uvaja številne novosti za področje kmetijstva, ki jih moramo še temeljito proučiti. V tem trenutku je pomembno, da bo v nadaljnjih pogajanjih za vlado pomembna prioriteta ovojnica Slovenije v okviru nacionalnih in regionalnih programov, katere del je tudi kmetijstvo. Prizadevala si bom, da bodo pri pripravi teh načrtov izkoriščene vse finančne priložnosti za kmetijstvo in prehranski sektor, tudi izven zamejenih sredstev za kmetijstvo.
Mateja Čalušić
Ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano
Predlog Evropske komisije sicer ohranja cilje na področju SKP ter dobro poznan nabor ukrepov, kar je pozitivno. Predlagani so tudi nekateri novi ukrepi, denimo ukrep za krizno upravljanje, za prehod kmetij na bolj trajnostne in odporne kmetijske prakse ter za zagotavljanje nadomeščanja na kmetijah v času dopusta ali bolniške.
Hkrati predlog predvideva poenostavite v izvajanju nacionalnega načrta in ukrepov za kmetijstvo v novem programskem obdobju. Predvidena je večja strateška naravnanost nacionalnih programov, ki bo omogočila večjo prožnost in odzivnost za države članice pri izvajanju ter poenostavitve za posamezne ukrepe, kot je uporaba pavšalnih plačil za kmete.