Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Vlada potrdila zakonska predloga s področja kriptosredstev in izvedenih finančnih instrumentov

Vlada je danes potrdila predlog Zakona o davku od dobička iz odsvojitve kriptosredstev in predlog novele Zakona o davku od dobička od odsvojitve izvedenih finančnih instrumentov. Z zakonoma želimo uskladiti obdavčitev dohodkov iz istovrstnih oziroma podobnih instrumentov ter zagotoviti jasno ureditev z minimalnimi administrativnimi obremenitvami.
Minister Klemen Boštjančič med izjavo za medije, ob njem stoji državna sekretarka Katja Božič.

Avtor: Ministrstvo za finance

Predlog Zakona o davku od dobička iz odsvojitve kriptosredstev

Z zakonom urejamo sistem in uvajamo obveznost plačevanja davka od dobička fizičnih oseb iz odsvojitve kriptosredstev, s čimer želimo zagotoviti večjo enakost davčne obravnave dohodkov iz različnih vrst finančnih naložb fizičnih oseb, pri čemer izhajamo iz načela, da naj bodo primerljivi dohodki približno enako obdavčeni.

Z zakonom se upoštevajo upravna enostavnost izvajanja zakona, tako za davčne zavezance kot za davčni organ, ter tudi pravna jasnost in gotovost pravil in njihova čim večja tehnološka nevtralnost. Slovenija s tem sledi trendom mednarodnega urejanja področja kriptosredstev, skladno z evropsko uredbo o trgih kriptosredstev (MiCA) ter upoštevaje okvir za poročanje in izmenjavo informacij o transakcijah s kriptosredstvi.

Ključne rešitve predloga zakona:

  • Obdavčujejo se dobički, ki jih rezidenti Slovenije dosegajo v davčnem letu z odsvojitvijo kriptosredstev, razen dobičkov, ki so del podjetja fizične osebe, s katerim samostojno opravlja dejavnost.
  • Odsvojitev kriptosredstva je menjava kriptosredstva za Fiat valuto ali prenos kriptosredstva v zameno za blago ali storitve ali vsak drug prenos kriptosredstva na drugo osebo ali subjekt. Odsvojitev ne zajema menjave kriptosredstva za druga kriptosredstva in tudi ne prenosov kriptosredstev med denarnicami istega imetnika. Opredelitev kriptosredstev sledi definiciji iz evropske uredbe pri čemer dodaja izjeme za določena kriptosredstva (na primer centralnobančne digitalne valute, elektronski denar, nenaložbeni non-fungible tokens, in podobno).
  • Davčna osnova je dobiček iz odsvojitve kriptosredstev, dosežen v davčnem letu. Dobiček je razlika med seštevkom vrednosti ob odsvojitvi kriptosredstev, odsvojenih v davčnem letu, in seštevkom vrednosti ob pridobitvi kriptosredstev, pridobljenih v davčnem letu. Negativna razlika se prenese v naslednje davčno leto.
  • Zavezanci morajo voditi evidenco pridobitev in odsvojitev kriptosredstev skupno za vsa imetništva kriptosredstev in jo na zahtevo predložiti davčnemu organu.
  • Davek izračuna zavezanec sam v davčnem obračunu ter ga plača po proporcionalni stopnji 25 odstotkov v petnajstih dneh od predložitve davčnega obračuna.
  • Višina obdavčitve je primerljiva z obdavčitvijo drugih kapitalskih dobičkov, vključno z dobički iz odsvojitve izvedenih finančnih instrumentov.
  • Ponudniki blaga in storitev v Sloveniji, ki bodo od zavezanca po tem zakonu prejeli kriptosredstva v zameno za blago ali storitve v vrednosti, ki presega tisoč evrov, morajo davčnemu organu poročati o pridobljenih kriptosredstvih ter zavezancu za davek.
  • Iz obdavčitve se izvzemajo povečanja (in zmanjšanja) vrednosti kriptosredstev do dne začetka uporabe zakona (1. januar 2026).
  • S posebnimi prehodnimi določbami se ureja alternativni način plačila dohodnine od dohodka iz opravljanja dejavnosti trgovanja s kriptosredstvi, doseženega v letih 2021-2025).
  • Ureditev se začne uporabljati s 1. januarjem 2026. 

S predlagano ureditvijo Slovenija sledi mednarodnim standardom, zagotavlja pravno varnost in jasnost davčnim zavezancem ter prispeva k urejenemu razvoju trga kriptosredstev ob upoštevanju potreb gospodarstva in javnih financ.

Novela Zakona o davku od dobička od odsvojitve izvedenih finančnih instrumentov

Z novelo se spreminja in dopolnjuje sistem davka od dobička od odsvojitve izvedenih finančnih instrumentov, s čimer izpolnjujemo zaveze iz Strategije razvoja trga kapitala v Sloveniji za obdobje 2023-2030, in sicer se poenostavlja ureditev in povečuje jasnost obdavčitve.

Za izvedene finančne instrumente predlagamo obdavčitev po proporcionalni stopnji 25 odstotkov ne glede na obdobje imetništva oziroma čas, ki je minil od sklenitve posla. To ustreza stopnji dohodnine, ki že velja za obdavčitev kratkoročnih dobičkov iz kapitala, in stopnji obdavčitve dobičkov od odsvojitev kriptosredstev. Ureditev se začne uporabljati s 1. januarjem 2026.