Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Slovenija z novimi dogovori utrjuje mednarodno sodelovanje na področju intelektualne lastnine

Slovenska delegacija je ob robu zasedanja skupščin Svetovne organizacije za intelektualno lastnino (angleško World Intellectual Property Organization – WIPO) uspešno zaključila vrsto bilateralnih srečanj. Z vodstvom WIPO in predstavniki drugih uradov za intelektualno lastnino so bili dogovorjeni konkretni koraki sodelovanja na področju vrednotenja, financiranja in promocije intelektualne lastnine.
oba direktorja pozirata, se smehljata, v roki pa skupaj držita leseno ravnilo z napisom measuring IP value potential

Direktorica URSIL mag. Karin Žvokelj in generalni direktor WIPO Daren Tang | Avtor: WIPO/Berrod

1 / 16

Krepitev sodelovanja z vodstvom WIPO

Slovenska delegacija se je v Ženevi na posameznih srečanjih sestala z vodilnimi predstavniki Svetovne organizacije za intelektualno lastnino, med njimi z generalnim direktorjem Darenom Tangom, namestnico generalnega direktorja Sylvie Forbin, pristojno za avtorske in sorodne pravice, pomočnikom generalnega direktorja Marcom M. Alemánom, pristojnim za ekosistem za intelektualno lastnino in inovacije, direktorjem oddelka za države v tranziciji in razvite države Habipom Asanom, direktorjem oddelka za upravljanje pravic intelektualne lastnine in podporo inovacijam Guyjem Pessachom, vodjo oddelka za komercializacijo intelektualne lastnine Allison Mages ter višjim programskim uradnikom na WIPO Akademiji Kui Wou Kwunom.

V ospredju pogovorov z vodstvom WIPO so bili tudi prihodnji skupni projekti, med katerimi izstopajo:

  • nadaljevanje projekta vrednotenja intelektualne lastnine (IL) z izvedbo pilotnih vrednotenj v slovenskih javnih raziskovalnih organizacijah,
  • organizacija regionalne delavnice o vrednotenju IL za ocenjevalce in revizorje,
  • priprava študije o povezavi med pravicami IL in kreditno sposobnostjo slovenskih malih in srednje velikih podjetij (MSP).

Poleg tega je bila posebna pozornost namenjena naslednjim pobudam:

  • ciljno usposabljanje za raziskovalce in pisarne za prenos znanja v okviru programa Scale Up Your IP,
  • izvedba programa WIPO IP Management Clinics, z dodatnim poudarkom na dostopu do financiranja,
  • podpora slovenskim ustvarjalcem v obliki prevoda ali priredbe priročnika WIPO za kreativni sektor,
  • promocija programov WIPO Akademije,
  • nadaljevanje programa WIPO nacionalnih nagrad za slovenske inovatorje in podjetja.

Predstavniki WIPO so ob tem pohvalili delo Urada republike Slovenije za intelektualno lastnino (URSIL) in Slovenijo prepoznali kot zanesljivega partnerja ter primer dobre prakse v mednarodnem okolju.

Direktorica URSIL mag. Karin Žvokelj je ob tem izpostavila: »Z WIPO nas povezuje dolgoročno strateško sodelovanje, ki temelji na skupnih ciljih: povečanju konkurenčnosti gospodarstva, razvoju podpornega okolja za inovacije in kreativni sektor ter krepitvi znanja o intelektualni lastnini.«

Direktorica Žvokelj je sodelovala tudi na dogodku WIPO Deep Dive, kjer je v okviru skupine pod vodstvom pomočnika generalnega direktorja, Marca M. Alemána, predstavila zaključke razprave o financiranju na podlagi pravic intelektualne lastnine. Opozorila je na sistemske ovire, izzive vrednotenja ter nizko prepoznavnost vrednosti pravic v finančnem sektorju, hkrati pa poudarila vlogo uradov kot povezovalcev med inovacijami in financiranjem, zlasti v kontekstu MSP.

Širitev sodelovanja z državami

Slovenija je v Ženevi izvedla bilateralna srečanja z osmimi državami: Švico, Združenim kraljestvom, Islandijo, Južno Korejo, Kanado, Portugalsko, Španijo in Singapurjem. Z nekaterimi od njih URSIL že sodeluje v okviru obstoječih sporazumov, z drugimi pa so bili dogovorjeni prvi koraki k vzpostavitvi formalnega sodelovanja v prihodnje.

Dogovori so zajemali naslednja ključna področja:

  • vrednotenje in financiranje IL, vključno z razvojem podpornih ekosistemov in orodij za vrednotenje IL,
  • usposabljanja na področju upravljanja IL, namenjena podjetjem, raziskovalcem in pisarnam za prenos znanja,
  • izmenjava dobrih praks glede davčnih spodbud na področju patentov, kolektivnega upravljanja avtorskih pravic in ozaveščanja o intelektualni lastnini,
  • skupni dogodki, kampanje in digitalna usposabljanja.

Z uradi je dogovorjeno izvajanje skupnih aktivnosti, z nekaterimi pa tudi nadaljnja operativna srečanja ali priprava sporazumov o sodelovanju.

Srečanje z Mednarodnim združenjem za znamke

Direktorica Žvokelj se je v Ženevi srečala tudi s predstavniki Mednarodnega združenja za znamke (angleško International Trademark Association – INTA). INTA v prihodnjem letu načrtuje tudi serijo dogodkov v Evropi. Eden izmed njih bo v sodelovanju z URSIL predvidoma organiziran v Ljubljani, s čimer bo dodatno okrepljena prepoznavnost Slovenije kot aktivne članice mednarodnega sistema intelektualne lastnine.

Aktivna vloga Slovenije v mednarodnem okolju

URSIL tudi z letošnjimi srečanji v Ženevi potrjuje svojo aktivno in zanesljivo vlogo v mednarodni skupnosti na področju intelektualne lastnine. S tesnim in kontinuiranim sodelovanjem z vodstvom WIPO in partnerskimi uradi Slovenija krepi prenos znanja, izmenjavo dobrih praks ter razvija ciljno usmerjene programe, ki podjetjem, raziskovalcem in ustvarjalcem omogočajo boljše upravljanje in uporabo njihovih pravic intelektualne lastnine.