Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Predstavitev sprememb zakona o začasni zaščiti razseljenih oseb

Urad Vlade Republike Slovenije za oskrbo in integracijo migrantov je v sredo 16. julija izvedel vrsto predavanj in predstavitev, ki jih prinašata podzakonska akta: uredbo o načinu uveljavljanja in zagotavljanja pravic prosilcem za začasno zaščito in osebam z začasno zaščito ter uredbo o hišnem redu nastanitvenih centrov in drugih nastanitvenih kapacitet za prosilce za začasno zaščito.
Skupina oseb sedi za mizo, direktorica predstavlja vsebino uredbe

Predstavitev uredbe o načinu uveljavljanja in zagotavljanja pravic prosilcem za začasno zaščito in osebam z začasno zaščito | Avtor: UOIM

Z 19. julijem 2025 prične veljati nov Zakon o začasni zaščiti razseljenih oseb, ki prinaša precej novosti, predvsem za državljane Ukrajine, ki so v Sloveniji dobili zatočišče pred agresijo Ruske federacije na Ukrajino. Urad je v sredo priredil nekajurni posvet na temo izvajanja obeh uredb v nastanitvenih centrih za razseljene osebe, nato pa tudi informiranje za vse razseljene osebe, ki so pridobile status začasne zaščite, v tem primeru gre predvsem za državljane Ukrajine. Informiranje o novostih je bilo namenjeno tudi predstavnikom nevladnih organizacij, ki se ukvarjajo z osebami za začasno zaščito.

Udeleženci dogodkov so imeli vrsto vprašanj, največ se jih je nanašalo na področje socialnih transferjev, na pogoje za pridobitev in odmero denarnih pomoči ter na obveznost prisotnosti na območju teritorija Slovenije. Nekaj vprašanj je bilo tudi s področja vzgoje, izobraževanja, vrtcev in žepnin.

Z Uredbo o načinu uveljavljanja in zagotavljanja pravic prosilcem za začasno zaščito in osebam z začasno zaščito se podrobneje urejajo področja informiranja, nastanitve, prehrane, dostopa do lokacij, kjer se izvaja zdravstveno varstvo, plačilo opravljenih zdravstvenih storitev ter odločanje o večjem obsegu zdravstvenega varstva za prosilce za začasno zaščito in osebe z začasno zaščito, za slednje pa tudi postopki za uveljavljanje različnih oblik denarne pomoči (denarna pomoč, denarna pomoč za zasebno nastanitev, denarna pomoč po smrti družinskega člana, denarna pomoč pri kritju stroškov pogreba) in žepnine, dolžnost sporočanja sprememb, ki vplivajo na uveljavljanje njihovih pravic, ter način povrnitve stroškov prehrane v nastanitvenih centrih in drugih nastanitvenih kapacitetah iz 32. člena zakona, kjer je zagotovljena prehrana.

Tri osebe govorijo pred ljudmi in razlagajo vsebino uredb

Direktorica Urada Vlade RS za oskrbo in integracijo migrantov Katarina Štrukelj in vodja sektorja za integracijo Primož Jamšek sta odgovarjala na vprašanja | Avtor: UOIM

1 / 2