Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Sprejetje sprememb evropskih standardov za trajnostno poročanje

Evropska komisija je sprejela spremembe (tako imenovane začasne spremembe, angleško 'quick fix') evropskih standardov za trajnostno poročanje (ESRS), določenih z Delegirano uredbo Evropske unije (EU) 2023/2772. Spremembe vplivajo na gospodarske družbe iz prve skupine zavezancev – to so subjekti javnega interesa z več kot 500 zaposlenimi in so dolžni poročati o trajnostnosti za poslovno leto 2024.

Pred spremembo je ESRS predvideval postopno uvajanje določenih zahtev glede poročanja o trajnostnih informacijah, ki bi jih morale družbe vključevati v poročila o trajnostnosti v prihodnjih letih. Z novimi spremembami se ta obveznost začasno omili – podjetjem bo dovoljeno izpustiti določene informacije v poročilih za poslovni leti 2025 in 2026. To pomeni, da družbam iz prve skupine v teh letih ne bo treba poročati o dodatnih trajnostnih informacijah v primerjavi s poslovnim letom 2024.

Zaradi trenutnih težkih razmer, kot so visoke cene energije, močna konkurenca in geopolitične napetosti, so podjetja stroškovno in administrativno močno obremenjena. Evropska komisija je zato aktivno pristopila k zmanjševanju administrativnih bremen za podjetja. Z direktivo 2025/794 zato prestavlja rok za prvo poročanje o trajnostnosti.

Sprememba ESRS je bila potrebna, saj so se za prvo skupino zavezancev že začele uporabljati določbe Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1), ki je bil spremenjen zaradi prenosa direktive EU 2022/2464 o poročanju podjetij o trajnostnosti. Medtem pa so bile za drugo in tretjo skupino podjetij – velika podjetja (ne velja za subjekte javnega interesa z več kot 500 zaposlenimi), srednje in manjše javne družbe, ki kotirajo na borzi (z izjemo mikro podjetij) – z direktivo EU 2025/794 obveznosti odložene za dve leti.

Če v roku dveh mesecev spremembam ESRS ne bosta nasprotovala Evropski parlament in Svet EU, bodo začele veljati tretji dan po objavi v Uradnem listu EU in se začele uporabljati za poslovno leto, ki se začne v letu 2025.

Vzporedno potekajo tudi dejavnosti za vsebinsko poenostavitev direktive EU 2022/2464, kot tudi revizija samih standardov ESRS. Namen je zmanjšanje administrativnih bremen, podati dodatna pojasnila na nejasne določbe in izboljšati skladnost z drugimi pravnimi akti.