Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Obeležitev dneva državnosti v Atenah

Veleposlaništvo Republike Slovenije v Atenah je v četrtek, 29. maja 2025, s sprejemom na vrtu Bizantinskega in krščanskega muzeja v središču Aten tradicionalno obeležilo dan državnosti.

Veleposlanica Republike Slovenije v Grčiji Tamara Weingerl Požar je v svojem uvodnem nagovoru čestitala Slovenkam in Slovencem ob prazniku in se spomnila dogodkov pred 34 leti. V tistem prelomnem obdobju je bila izbrana slovenska himna, ki jasno izraža željo, da bi nekega dne vse nasilje prenehalo, da bi bili narodi svobodni in da bi narodi po vsem svetu živeli drug z drugim v miru kot sosedje in ne kot sovražniki. Poudarila je, da se sporočilo himne odraža tudi v slovenski zunanji politiki.

Veleposlanica Weingerl Požar je izpostavila uspehe slovenske diplomacije od njenega obstoja do danes ter se navezala na obletnico vstopa Slovenije v Organizacijo združenih narodov (OZN), kar je dalo glas Sloveniji na mednarodnem parketu, ki ga aktivno in angažirano uporablja od takrat. Spomnila je na aktualno nestalno članstvo Slovenije v Varnostnem svetu OZN (VS ZN). Pohvalila je visoko raven sodelovanja med Slovenijo in Grčijo v VS ZN, ki se je temu telesu ZN pridružila z letom 2025.

Veleposlanica Weingerl Požar je v drugem delu govora izpostavila prijateljske in odlične odnose med Grčijo in Slovenijo, tako na politični ravni kot medosebni ravni. Navezala se tudi na mitološke povezave med državama - potovanje Jazona in Argonavtov preko Sredomzemlja in Črnega morja po Donavi vse do Ljubljanice. Glede na legendo naj bi bil prav Jazon tisti, ki je ustanovil Ljubljano.

Omenila pa je tudi bolj sodobno zgodovinsko vez med državama - oče moderne grške države Ioannis Kapodistrias je grško neodvisnost razglasil prav v Ljubljani, ko je tam v prvi polovici leta 1821 potekal Ljubljanski kongres.

Veleposlanica Weingerl Požar je, med drugim, poudarila tesno sodelovanje obeh držav v EU in v Sredozemlju ter se ob tem navezala na letošnje predsedovanja Slovenije neformalni skupini držav članic EU MED9, katere članica je tudi Grčija. Izpostavila je tudi interes obeh držav za stabilnost Zahodnega Balkana in podporo evropski poti držav v regiji.

Glede na to, da je dogodek potekal v maju, je veleposlanica v zaključku spomnila tudi na svetovni dan čebel in se navezala na lokalne projekte v Grčiji. Gostje so v luči ozaveščanja ter ideje, da lahko k ohranitvi biodiverzitete pripomore vsak, prejeli tudi posebna promocijska darilca - paketek lokalnih semen medovitih rastlin s kratko promocijsko informacijo, ki jih je veleposlaništvo pripravil s pomočjo lokalne nevladne organizacije.

Častna govorka na sprejemu je bila trenutna generalna sekretarka grškega ministrstva za zunanje zadeve ter bivša grška veleposlanica v Sloveniji, Teresa Paraskevi Angelatou. Ta se je v svojem pozdravu navezala na osebne pozitivne izkušnje svojega mandata v Sloveniji ter odlične prijateljske odnose med državama.

Gostje so po formalnem delu druženje nadaljevali v prijetnem ambientu muzejskega vrta ob spremljavi žive klasične glasbe, kjer so lahko poskusili slovensko vino ter kraški pršut.