Nepravilnosti pri polovici pregledanih kemičnih čistilnic
Povod za akcijo so bile med drugim tudi zaznane povišane koncentracije tetrakloroetena v vodnjakih ljubljanske vodarne Hrastje – snovi, ki se pogosto uporablja v kemičnih čistilnicah in lahko predstavlja tveganje za okolje in zdravje ljudi. V okviru akcije je bilo pregledanih 68 kemičnih čistilnic. V 33 primerih so inšpektorji ugotovili nepravilnosti, kar pomeni, da skoraj polovica pregledanih obratov ni delovala skladno z veljavno okoljsko zakonodajo. V štirih primerih so bili zavezanci že izbrisani iz poslovnega registra ali v postopku stečaja, medtem ko je bilo 31 obratov ocenjenih kot skladnih.
V okviru nadzora so inšpektorji sprejeli naslednje ukrepe:
- 18 inšpekcijskih odločb, s katerimi so zavezancem naložili obveznosti, kot so:
- odstranitev nevarnih odpadkov (npr. tetrakloroetena) z zemljišč,
- izvajanje ukrepov za zmanjšanje emisij v vode in zrak,
- brezkontaktno zbiranje mulja v napravah,
- izdelava Načrta gospodarjenja z odpadki,
- ustrezno označevanje nevarnih odpadkov in oddaja letnega poročila o nastalih odpadkih na ARSO,
- ravnanje z odpadnim muljem in kontaktno vodo, ki vsebuje nevarne snovi,
- vodenje poslovnika in obratovalnega dnevnika ter izkazovanje predaje odpadkov pooblaščenim zbiralcem.
- 17 opozoril v skladu z Zakonom o inšpekcijskem nadzoru (ZIN).
Poleg upravnih ukrepov so bili uvedeni tudi štirje prekrškovni postopki, od katerih sta bila do zdaj zaključena dva z izrekom opomina. Postopki se nadaljujejo, saj zakon inšpektorjem omogoča ukrepanje do dveh let po ugotovitvi kršitve.
Izvedba akcije je poleg ukrepanja prispevala tudi k večji ozaveščenosti zavezancev o njihovih zakonskih obveznostih – med drugim o dolžnosti priprave in oddaje letnega poročila, ki ga morajo vsako leto do 31. januarja posredovati Agenciji za okolje. Inšpektorji so ob nadzoru zavezance opozarjali tudi na druge ključne obveznosti, kot so pravilno ravnanje z odpadki, dosledno vodenje obratovalne dokumentacije ter izvajanje tehničnih ukrepov za preprečevanje emisij nevarnih snovi v okolje.
Rezultati akcije jasno potrjujejo, da je na tem področju občasno potrebno izvesti tudi sistematične inšpekcijske nadzore. Inšpekcija za okolje pa bo tudi v prihodnje v primeru prejetih sumov o kršitvah in ugotovljenih kršitvah ukrepala v skladu z veljavno zakonodajo.