Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Sprememba pravilnika za zaščito delavcev v vročini

V Uradnem listu Republike Slovenije je bil objavljen Pravilnik o dopolnitvah Pravilnika o zahtevah za zagotavljanje varnosti in zdravja delavcev na delovnih mestih.
Minister in Inšpektorica
1 / 2

Na Inšpektoratu Republike Slovenije za delo pozdravljamo spremembo pravilnika, ker predstavlja pomemben korak k boljši zaščiti delavcev pred vplivi visokih temperatur, zlasti na manjših gradbiščih, kjer osnovni pogoji za varno delo pogosto še niso zagotovljeni.

Z novimi določili se opredeljujejo obveznosti delodajalcev glede:

  • rednih in pogostih odmorov,
  • ustreznega organiziranja delovnega časa,
  • dostopa do brezalkoholnih pijač,
  • ohlajenega oz. hladnega prostora,
  • obveščenostjo delavcev o tveganjih in simptomih toplotnega stresa ter
  • ustrezne zaščite pred neugodnimi vremenskimi vplivi.

V praksi se pojavlja, da so ti ukrepi na velikih gradbiščih večinoma že ustaljena praksa. Delavcem so praviloma omogočeni redni odmori, v času vročinskih valov pa tudi dodatni odmori, nekateri pa imajo na voljo tudi klimatizirane skupne prostore za počitek in osvežitev.

Težave pa se pojavljajo predvsem na manjših gradbiščih, kjer takšni ukrepi pogosto niso vzpostavljeni ali pa se ne izvajajo dosledno. Pravilnik zdaj postavlja enotna merila, ki bodo delavcem zagotavljala primerljive pogoje ne glede na velikost delovišča.

Inšpektorat za delo redno prejema prijave zaradi previsokih temperatur, vendar so se te do zdaj skoraj izključno nanašale na zaprte prostore. Pri delu na prostem – na primer na gradbiščih – ni bilo ustrezne pravne podlage za ukrepanje, zato ni bilo niti konkretnih prijav. Z novim pravilnikom pa se to področje ureja in inšpektorji bodo imeli jasno pravno podlago za nadzor in morebitne sankcije.

Sprememba Pravilnika bo vplivala na boljše delovne pogoje delavcev v času povišanih zunanjih temperatur na stalnih delovnih mestih na prostem ter na začasnih in premičnih gradbiščih. Ne glede na to, ali delavec dela na velikem ali manjšem gradbišču, mora imeti zagotovljene pogoje za varno in zdravo delo v vročini. Pravilnik uvaja enake standarde za vse. Do sedaj so se izvajali dodatni ukrepi glede visokih temperatur kot dobra praksa, ki jih je izvajal delodajalec, sedaj pa bo to zakonska obveza in bo lahko inšpektor ukrepal ob neupoštevanju teh določil.

Primer dobre prakse


Ob nedavnem nadzoru dveh večjih gradbišč je inšpektor zaznal, da koordinatorji za varnost in zdravje pri delu proaktivno opozarjajo delodajalce na pomen dodatnih odmorov, hidracije in zaščite pred vročino, čeprav to še ni bilo izrecno predpisano. Sprememba pravilnika zdaj tovrstne pristope utemeljuje kot obvezne.

Inšpektorji bodo pri nadzorih dodatno pozornost namenili ali delodajalci spoštujejo določila pravilnika – ne samo glede osnovnih varnostnih zahtev, temveč tudi glede ukrepov za zaščito delavcev pred visokimi temperaturami – tudi v luči vse pogostejših in intenzivnejših vročinskih obremenitev. Cilj ni kaznovanje delodajalcev, temveč pravočasno prepoznavanje tveganj in odprava pomanjkljivosti.