Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Slovenija na ministrski konferenci o trajnostnem razvoju modrega gospodarstva v Jadranu

Ministrica Mateja Čalušić se je udeležila ministrske konference Trajnost, inovacije in sodelovanje v modrem gospodarstvu za Jadransko morje. Dogodek je združil ministre in visoke predstavnike držav jadranske regije z namenom krepitve sodelovanja pri trajnostnem upravljanju morskih virov in razvoju obalnih območij.

Konferenco so s pozdravnimi nagovori odprli predsednik Gospodarske zbornice dežele Marke Gino Sabatini, župan mesta Ancona Daniele Silvetti in predsednik dežele Marke Francesco Acquaroli. Uvodne poudarke je podal državni sekretar italijanskega ministrstva Patrizio La Pietra, uvodni razpravi pa sta sledila tematska nagovora izvršnega sekretarja GFCM Miguela Bernala in generalnega direktorja za morske ribištvo in akvakulturo na italijanskem ministrstvu, Francesca Saveria Abateja.

V nadaljevanju so svoje poglede podali ministri za ribištvo iz Hrvaške, Italije in Slovenije ter državna sekretarja iz Albanije in Črne gore. Soglasni so bili, da je za učinkovito upravljanje skupnih ribolovnih virov v Jadranskem morju ključnega pomena okrepljeno regionalno in mednarodno sodelovanje, zlasti v luči sodobnih izzivov, ki jih prinašajo podnebne spremembe, pritiski na staleže in spremembe v morskih ekosistemih.

Slovenijo je na konferenci zastopala ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Mateja Čalušić, ki je v svojem nagovoru izpostavila pomen trajnostnega, inovativnega in sodelovalnega pristopa k upravljanju ribištva in akvakulture v Jadranu. Poudarila je specifičnost slovenskega priobalnega ribolova, ki – kljub svoji majhnosti – nosi pomembno vlogo v okviru prehranske varnosti, turizma in ohranjanja lokalne identitete. Opozorila je na nujnost usklajenega regionalnega pristopa k upravljanju morskih virov, ki bo temeljil na znanstvenih podatkih, inovacijah in vključevanju vseh deležnikov.

Ministrica je posebej izpostavila pomen večletnih načrtov upravljanja in poudarila, da mora biti sodelovanje med državami nadgrajeno z večjo izmenjavo znanstvenih podatkov, inovativnimi pilotnimi projekti ter skupnimi prizadevanji za prilagajanje podnebnim spremembam in ohranjanje morske biotske raznovrstnosti. Ob tem je opozorila tudi na pomen podpore malim ribiškim skupnostim in vključevanja obalnih skupnosti v oblikovanje rešitev.

Konferenca se je zaključila s skupno zavezo k nadaljnjemu sodelovanju v okviru jadranskih pobud, s ciljem vzpostavitve bolj odpornega in trajnostnega modrega gospodarstva v regiji. Dogodek je gostilo italijansko ministrstvo za kmetijstvo, prehransko suverenost in gozdarstvo