Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

V Parizu smo predstavili slovensko kandidaturo za Unescov Odbor za svetovno dediščino

Vlada je marca letos sprejela sklep o kandidaturi Slovenije za članstvo v Unescovem Odboru za svetovno dediščino v mandatu 2025–2029. Slovensko kandidaturo smo v sodelovanju z Veleposlaništvom Republike Slovenije v Parizu, ki je akreditirano tudi kot Stalna delegacija Slovenije pri Unescu, predstavili v času 47. zasedanja Unescovega odbora za svetovno dediščino.

Slovensko kandidaturo za medvladni odbor smo državam članicam Konvencije o svetovni dediščini predstavili na sprejemu, ki ga je 9. julija 2025 priredilo Veleposlaništvo Republike Slovenije v Parizu. Na predstavitvi je kot predstavnica Ministrstva za kulturo sodelovala generalna direktorica Direktorata za kulturno dediščino Špela Spanžel.

V nagovoru je generalna direktorica Špela Spanžel poudarila, da je ideja o kandidaturi za ta medvladni odbor zorela dolgo časa, dozorela pa je skozi strokovno delo zadnjih let in oblikovanje široke skupine sodelavcev za svetovno dediščino: »Slovenija verjame, da je dediščina pomemben del kakovostnega življenja posameznika in skupnosti, je gibalo dialoga in sodelovanja ter vir navdiha in naklonjenosti. V tem duhu bomo delovali v odboru, saj odlično mednarodno sodelovanje že dokazujejo večnacionalni vpisi na Seznam svetovne dediščine in naša skrb za skupno dediščino.«

Medresorski projekt kandidature vključuje ministrstva, ki sodelujejo z Organizacijo Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo (Unesco). Dejavnosti po vsebinski plati usmerjamo na Ministrstvu za kulturo v sodelovanju z našimi javnimi zavodi na področju kulture.

Slovenija je že vrsto let aktivna država pogodbenica Konvencije o varstvu svetovne kulturne in naravne dediščine, ki združuje 196 držav sveta v prizadevanjih za celostno ohranjanje dediščine, pomembne za vse človeštvo. Slovenski strokovnjaki se redno udeležujejo Unescovih zasedanj, sodelujejo v več medvladnih odborih in delovnih telesih, s čimer aktivno prispevajo k razmisleku o prihodnosti konvencije in vzdržnosti sistema svetovne dediščine. Načela in mehanizme konvencije uveljavljajo na nacionalni ravni, pri obravnavi ključnih vprašanj upoštevajo mednarodni okvir in pri tem sodelujejo z mednarodnimi strokovnimi združenji in državami za redno izmenjavo znanj, izkušenj in praks.

Kandidatura Slovenije za 21-članski Unescov odbor je pomembna tako na nacionalni kot mednarodni ravni. Na nacionalni ravni, saj temelji na uveljavljanju konvencije na strokovnih temeljih, jasni metodologiji, kompetentnih strokovnjakih in aktivnem vključevanju skupnosti. Na mednarodni ravni pa, ker nadgrajuje aktivnosti v okviru konvencije na strokovni ravni, krepi mednarodno sodelovanje in prepoznavnost Slovenije v Unescu.

Upoštevajoč pretekle izkušnje, ustvarjalne pristope in prepričanje, da je dediščina ključnega pomena za kakovostno bivanje, blaginjo skupnosti in trajnostni razvoj, bo Slovenija kot članica Odbora za svetovno dediščino vedno delovala v dobro dediščine in skupnosti ter se pri tem povezovala z vsemi državami pogodbenicami konvencije.

V podporo kandidaturi smo na ministrstvu skupaj s partnerji pripravili vsebinska gradiva – zloženko v uradnih jezikih Unesca (angleščina, francoščina) in v slovenščini.

Volitve v ta medvladni odbor bodo potekale na 25. zasedanju generalne skupščine držav pogodbenic konvencije konec novembra letos v Parizu. Slovenija se poteguje za sedež v II. elektoralni skupini, za obdobje 2025–2029. V skladu s konvencijo jo bodo zastopali strokovnjaki za kulturno in naravno dediščino. Na spletni strani Unesca je objavljenih več informacij o volitvah

Generalna direktorica Špela Spanžel se skupaj z ekipo strokovnjakov iz Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije ter Muzeja za arhitekturo in oblikovanje udeležuje tudi 47. zasedanja Unescovega odbora za svetovno dediščino, ki pod vodstvom Bolgarije od 6. do 16. julija 2025 poteka na sedežu Unesca v Parizu.