Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Slovenska Nacionalna točka dostopa z najvišjo ravnijo storitve in interoperabilnosti v EU

V okviru platforme organizacije za koordinacijo Nacionalnih točk dostopa EU (angleško National Access Point Coordination Organisation for Europe – NAPCORE) je bila izvedena ocena ravni storitve in interoperabilnosti nacionalnih točk dostopa do prometnih podatkov, kjer je bila slovenska Nacionalna točka dostopa (NAP) ocenjena z najboljšo ravnijo storitve in najvišjo stopnjo interoperabilnosti v EU.
grafični prikaz delovanja nacionalne točke dostopa

Shema delovanja nacionalne točke dostopa | Avtor: NCUP

Cilj ocenjevanja je opredeliti minimalne pogoje in uskladiti razvoj NAP, da bi na ravni EU povečali združljivost in medobratovalnost funkcij NAP, povečali usklajenost ravni storitev ob upoštevanju obstoječe arhitekture NAP v državah članicah ter ohranjali in razvijali skupno arhitekturo NAP na podlagi že izvedenih in obstoječih naložb. Namen NAPCORE je ustvariti usklajen evropski mehanizem nacionalnih točk dostopa do prometnih podatkov, ki temelji na usklajenem upravljanju in arhitekturi, medobratovalnosti, standardih in storitvah. Temelji na dokumentu »Position paper of the NAP&NB Harmonization Group« iz februarja 2020 s ciljem krepitve položaja in vloge nacionalnih točk dostopa in podpore pri ustvarjanju vseevropskih rešitev za olajšanje uporabe podatkov po vsej EU. NAPCORE je podprt s strani vseh držav članic EU, kot tudi pridruženih partneric Norveške in Švice.

Cilj prizadevanj  je okrepiti nacionalne točke dostopa do prometnih podatkov, ki predstavljajo hrbtenico digitalne infrastrukture inteligentnih prometnih sistemov (ITS). Prav tako omogoča operativno usklajevanje in implementacijo evropskih specifikacij na nacionalni ravni in ravni EU. Postalo je očitno, da se nacionalne točke dostopa in nacionalna telesa (za presojo skladnosti z Direktivo ITS 2010/40/EU) v vseh državah EU soočajo s skupnimi izzivi in iščejo skupne rešitve in možnosti za sodelovanje.

Gospodarstvo, ki temelji na podatkih, je vzvod za spodbujanje nastanka industrije mobilnosti 3.0, ki temelji na intermodalnosti in diverzifikaciji storitev za državljane. Podatkovne tehnologije omogočajo omejitev vpliva prometnega sektorja na okolje. Podatki so namreč gorivo tehnološkega razvoja v prometnem sektorju in za digitalno preoblikovanje infrastrukture. Zato sta dostop do kakovostnih in zanesljivih podatkov ter ustvarjena vrednost ključna za inovacije v prometnem sektorju, saj omogočajo boljše upravljanje prometa, večjo varnost in optimizacijo dobavne verige. Na primer, navigacija v cestnem prometu z napravami za obveščanje in vodenje v realnem času lahko prihrani do 730 milijonov ur na ravni EU. To predstavlja do 20 milijard evrov stroškov dela.

Ministrstvo za infrastrukturo, Nacionalni center za upravljanje prometa, razvija informacijsko-komunikacijske sisteme digitalne infrastrukture za namene upravljanja prometa ter informiranja deležnikov v prometu. Nacionalna točka dostopa do prometnih podatkov Slovenije je ključni del digitalne prometne infrastrukture, saj zagotavlja preverjene, zanesljive, natančne ter pravočasne prometne podatke in informacije. Ti podatki so na voljo vsem deležnikom in ponudnikom storitev. Najboljša ocena ravni storitve ter interoperabilnosti v EU je posledica večletnih prizadevanj Ministrstva.

Razumemo, da je točka dostopa podlaga za celostno upravljanje prometa, za kar potrebujemo dobre podatke in povezljivost podatkovnih baz. Zavedamo se, da moramo zagotavljati interoperabilnost, da lahko različni informacijsko-komunikacijski sistemi med seboj komunicirajo, oziroma izmenjujejo zanesljive podatke. Celostno upravljanje prometa namreč lahko temelji le na zanesljivih podatkih in kvalitetnih storitvah obveščanja.

Rezultati ocenjevanja NAP še enkrat kažejo, da smo država bogatega znanja na različnih področjih, tako prometnem oziroma infrastrukturnem, kot tudi na informacijsko-komunikacijskem področju. Ta znanja je potrebno še bolj povezati, če želimo slediti povpraševanju po storitvah mobilnosti in to lahko izvedemo le z interdisciplinarnim pristopom in sodelovanjem, ki pa lahko temelji na kvalitetnih podatkih in strokovni obdelavi le-teh.