Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Rezultati splošne in poklicne mature v spomladanskem roku 2025

Znani so rezultati 31. splošne in 24. poklicne mature, ki sta potekali pod skrbnim vodstvom državnih maturitetnih komisij, državnega izpitnega centra in šolskih maturitetnih komisij.
Grafika z napisom Znani so rezultati splošne in poklicne mature v spomladanskem roku 2025

Rezultati splošne in poklicne mature | Avtor: Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje

Obe maturi je skupaj opravljalo 15.141 kandidatov. Od tega 6514 splošno maturo, ki so jo opravljali na 80 šolah in 8627 kandidatov poklicno maturo, ki so jo opravljali na 142 šolah.

Povprečni rezultat na splošni maturi je bil letos 91,8% (lani 92%). Rezultat je enak povprečju zadnjih petih let, let kaže na dobro načrtovan, stabilen in predvidljiv sistem zunanjega preverjanja znanja. Letos je splošno maturo opravljalo 220 kandidatov več kot preteklo leto, izvajala pa se je pri 34 maturitetnih predmetih.

Povprečni rezultat pri poklicni maturi je nekoliko nižji - 88,9%, kar predstavlja 1,4% manj od povprečja zadnjih 5 let.

Posebej velja izpostaviti tiste maturante, ki so letos prejeli maturitetno spričevalo s pohvalo. Pri splošni maturi pomeni, da so dosegli od 30 do 34 točk, pri poklicni pa 22 oziroma 23 točk oziroma so pri prekvalifikaciji ali izboljševanju dosegli maksimalno število 20 točk. Takšnih maturantov je bilo pri splošni maturi 315, pri poklicni maturi pa 177.

Najvišji splošni uspeh, torej vse točke pri splošni maturi je doseglo 23 kandidatov, pri poklicni maturi pa 37 kandidatov. Število zlatih maturantov in maturantov z vsemi točkami pri poklicni maturi se je v letošnjem letu zmanjšalo in postaja primerljivo s številom zlatih maturantov in maturantov z vsemi točkami pri splošni maturi.

Pri tem je potrebno poudariti, da sta poklicna in splošna matura že v osnovi drugače zasnovani in po vsebini in standardih znanja neprimerljivi. V zadnjih letih je razvoj poklicne mature potekal v smeri eksternosti, kar pomeni, da kandidati pri posameznih predmetih rešujejo enake naloge in s tem rezultati postajajo vedno bolj primerljivi na nacionalni ravni.

Matura več kot zgolj zaključek srednje šole

»Primerljivost rezultatov na nacionalnem nivoju je ključnega pomena za nadaljnji razvoj mature in kakovosti slovenskega srednješolskega sistema. Doseganje primerljivih standardov znanja pa je ključnega pomena tudi za nadaljevanje izobraževanja in za vključevanje na trg dela,« je ob predstavitvi rezultatov poudaril minister za vzgojo in izobraževanje dr. Vinko Logaj in nazadnje poudaril pomen mature za sistem vzgoje in izobraževanja. »Biti maturant in maturirati ne pomeni le zaključek srednje šole. To je tudi prelomnica, povezana z življenjskim obdobjem, z obdobjem polnoletnosti, samostojnosti in odgovornosti ter prehoda na višješolsko oziroma visokošolsko izobraževanje ali pa v zaposlitev,« je sklenil minister Logaj in za konec čestital vsem kandidatom, ki so v letošnjem spomladanskem roku uspešno opravili maturo ter jim zaželel veliko uspehov tudi v prihodnosti.

Podrobnejše informacije in podatke o letošnjem spomladanskem roku mature so v spodnji priponki.