Praznovanje svetovnega dneva čebel v Grčiji
Veleposlaništvo Republike Slovenije v Atenah je v začetku maja ob sodelovanju z lokalno nevladno organizacijo (NVO) The Bee Camp, ki deluje na področju ozaveščanja o vlogi opraševalcev zlasti v urbanih okoljih, izvedlo intenzivno 10-dnevno spletno kampanjo ozaveščanja na družbenih omrežjih.
V kampanji je bila dnevno v ospredju druga tema, povezana z opraševalci. Preko kampanje smo poudarili tudi skupne točke Grčije in Slovenije, kot so biotska raznovrstnost, simbolika čebel v obeh državah, promovirali Slovenijo kot državo pobudnico svetovnega dneva čebel OZN ter vodilno na področju ozaveščanja o biodiverziteti, ohranjanju ekosistemov ter prehranske varnosti.
Spletna kampanja se je zaključila 20. maja 2025, ko je veleposlanica Weingerl Požar v svoji rezidenci gostila srečanje in pogovor predstavnice NVO The Bee Camp s skupino ženskih veleposlanic. Ob tej priložnosti je bila v slovenski rezidenci postavljena tudi t.i. čebelja točka, ki bo dopolnjevala mrežo čebeljih točk v Atenah.
Gre za iniciativo, ki jo je zagnal The Bee Camp z namenom olajšati preživetje opraševalcem v Atenah, prestolnici z najmanj zelenimi površinami v Evropi. Ob pobudi slovenskega veleposlaništva je svoje sodelovanje pri projektu napovedalo še več naših partnerjev - veleposlanikov ter lokalna skupnost, kjer se nahaja slovensko veleposlaništvo.
Slovenska veleposlanica v Grčiji Weingerl Požar se je času svetovnega dneva čebel kot govorka udeležila tudi simpozija "Sledenje Aristotlu" na Halkidkiju, v organizaciji Občine Aristotelis, ki je bil letos z vzporednim dogodkom (Aristotelov med) deloma posvečen tudi Sloveniji ter slovenski čebelarski tradiciji. Ob priložnost se je srečala tudi s skupino treh slovenskih čebelarjev, ki so sodelovali na dogodku in s prenosom znanja svetovali grškim čebelarjem iz regije.

Svetovni dan čebel v Grčiji 2025