Letno poročilo o vladavini prava 2025: Slovenija na področju javne uprave dosegla pomemben napredek
Letno poročilo o vladavini prava v državah članicah Evropske unije (Poročilo o stanju pravne države za leto 2025 (v angleščini)) tudi letos vključuje pregled štirih ključnih področij: neodvisnost pravosodja, nacionalni okvir za boj proti korupciji, pluralizem in svoboda medijev ter institucionalne zadeve in ravnovesje vej oblasti. Po oceni komisije je večina priporočil iz preteklega poročila že uresničena ali v zaključni fazi izvajanja.
Evropska komisija v poročilu med pomembne dosežke uvršča tudi dva s področja Ministrstva za javno upravo:
- Izboljšuje se okolje za delovanje civilne družbe v Sloveniji, ki je v poročilu ocenjeno kot »odprto«, kar je najvišja možna ocena. Ob tem poročilo omenja, da so, navkljub tej oceni, še vedno v javnosti prisotni posamezni negativni odzivi iz politike in medijev. Izpostavljeno je še, da sta v pripravi dva ključna strateška dokumenta: Strategija razvoja prostovoljstva do leta 2030 in Strategija razvoja nevladnih organizacij do leta 2030, ki bosta okrepila vlogo prostovoljstva in nevladnih organizacij v družbi. V letih 2024 in 2025 so se povečale tudi možnosti za financiranje – med drugim je bil v začetku junija 2025 objavljen Javni razpis za razvoj in profesionalizacijo nevladnih organizacij in prostovoljstva, vreden 15,7 milijona evrov.
- V poročilu je med ključnimi dosežki posebej izpostavljena tudi plačna reforma oziroma ureditev plač sodnikov in tožilcev. Evropska komisija ocenjuje, da je bilo v celoti izvedeno priporočilo o dokončanju ukrepov za povečanje plač sodnikov in državnih tožilcev, s tem ko je bil v okviru reforme plačnega sistema v javnem sektorju sprejet nov Zakon o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju, kar je privedlo do višjih plačnih razredov za sodnike in državne tožilce ter postopnega zviševanja plač od januarja 2025 do januarja 2028. Poleg tega je bil z zakonom uveden tudi mehanizem avtomatskega letnega usklajevanja vrednosti plačnih razredov.
Ministrstvo za javno upravo bo tudi v prihodnje aktivno prispevalo k razvoju odprtega, demokratičnega in vključujočega sistema, ki temelji na spoštovanju prava, varstva človekovih pravic, neodvisnosti institucij ter uresničevanju temeljnih vrednot Evropske unije in pri tem ostaja osredotočeno na učinkovito izvajanje priporočil Evropske komisije.