Informativni izračuni akontacije dohodnine delavcem za prejete delnice in deleže v podjetju
Z novelo Zakona o dohodnini (ZDoh-2AB) je z novim 12. odstavkom 16. člena, ki se uporablja za izplačila od vključno 1. januarja 2025 dalje, določena posebna davčna obravnava za dohodek iz delovnega razmerja, ki se izplača v naravi v obliki delnic ali deležev v družbi. Za to vrsto dohodka iz delovnega razmerja je mogoč odstop od splošnega pravila brutenja dohodkov v naravi iz devetega odstavka 16. člena ZDoh-2. Nebrutenje dohodka se lahko uporabi, če se ne uporabijo šesti do osmi odstavek 43. člena ZDoh-2 in, če plačnik davka v REK obrazcu o tem obvesti davčni organ.
Navedeno pomeni, da je odločitev o tem, ali se bo za dohodek v naravi v obliki delnic ali deležev v družbi uporabila ta izjema, na delodajalcu, ki je plačnik davka. Plačnik davka v takem primeru na REK-O obrazcu z uporabo vrste dohodka 1123 Boniteta - delnice/deleži (nebrutenje po 12. odstavku 16. člena ZDoh-2) od dohodka obračuna in plača zgolj prispevke delodajalca.
Postopek odmere akontacije dohodnine je urejen v 288.a členu ZDavP-2, ki določa, da davčni organ na podlagi podatkov plačnika davka, predloženih v REK obrazcu (šifra vrste dohodka 1123), davčnemu zavezancu (prejemniku dohodka v naravi v obliki delnic ali deležev) sestavi informativni izračun akontacije dohodnine, ki velja za njegovo napoved.
V informativnem izračunu akontacije dohodnine davčni organ davčnemu zavezancu (prejemniku dohodka) odmeri akontacijo dohodnine po stopnji 25 odstotkov (določeno v sedemnajstem odstavku 127. člena ZDoh-2) od davčne osnove in brez upoštevanja olajšav, ne glede na to, če ta dohodek izplača glavni delodajalec.
Na podlagi 353.b člena ZDavP-2 davčni organ v informativnem izračunu akontacije dohodnine odmeri tudi prispevke za socialno varnost delojemalca, za katere je zavezanec zavarovanec, po postopku, določenem v 288.a členu ZDavP-2. Navedeno pomeni, da se tako akontacija dohodnine kot tudi prispevki za socialno varnost davčnemu zavezancu (prejemniku dohodka iz 12. odstavka 16. člena ZDoh-2) odmerijo v isti odločbi, izdani po postopku iz 288.a člena ZDavP-2.
Davčni zavezanci, ki bodo v naslednjih dneh prejeli informativne izračune akontacije dohodnine (76 odstotkov teh zavezancev je vključenih v eVročanje in jih bodo prejeli elektronsko v eDavke), naj te natančno pregledajo in preverijo, če so podatki o prejetem dohodku v obliki delnic ali deležev v gospodarski družbi pravilni oziroma popolni.
V kolikor davčni zavezanci ugotovijo, da podatki v informativnem izračunu akontacije dohodnine niso pravilni oziroma so pomanjkljivi, morajo v 15 dneh od vročitve informativnega izračuna akontacije dohodnine vložiti ugovor. Predlagamo, da se ob tem davčni zavezanci predhodno pozanimajo tudi pri svojih delodajalcih, saj je informativni izračun akontacije dohodnine pripravljen na podlagi REK obrazca, ki so ga davčnemu organu predložili njihovi delodajalci. Obrazec ugovora je dosegljiv v sistemu eDavki. Ugovor se vloži pisno ali ustno na zapisnik pri Finančni upravi Republike Slovenije. Prav tako se lahko vloži kot lastni dokument preko varnega dela spletnega portala eDavki.
V kolikor davčni zavezanec v zakonskem roku vloži ugovor zoper informativni izračun akontacije dohodnine, ni dolžan poravnati obveznosti po informativnem izračunu akontacije dohodnine. Na podlagi pravočasno vloženega ugovora bo davčni organ davčnemu zavezancu izdal odločbo o odmeri akontacije dohodnine.
Če pa se davčni zavezanci z informativnim izračunom strinjajo, torej da je dejansko stanje takšno, kot je navedeno na informativnem izračunu akontacije dohodnine, jim ni treba storiti ničesar, ker bo informativni izračun po poteku roka za ugovor, samodejno postal odločba o odmeri akontacije dohodnine.