Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Usposabljanje za boljšo pripravljenost na požare v naravnem okolju

V Izobraževalnem centru za zaščito in reševanje - Enota Sežana 2. in 3. julija 2025 poteka strokovno usposabljanje Dobre prakse obvladovanja tveganja požarov v naravnem okolju. Dogodek poteka v okviru projekta FireCAP, ki ga znotraj Instrumenta za tehnično podporo financira Evropska unija.

Dogodka se udeležuje 35 slovenskih predstavnikov – deležnikov s področja obvladovanja gozdnih požarov, obvladovanja tveganj naravnih nesreč, gasilstva, gozdarstva, civilne zaščite in drugih ključnih služb, z namenom izmenjave znanja, izkušenj in najboljših praks pri preprečevanju in obvladovanju požarov v naravnem okolju. V času, ko podnebne spremembe povečujejo tveganje za obsežne in intenzivne požare, je sodelovanje med različnimi deležniki in tudi na mednarodni ravni – med državami ključnega pomena za učinkovit odziv.

Poseben poudarek programa je namenjen razumevanju naprednih orodij za modeliranje vedenja požarov, prepoznavanju vpliva meteoroloških dejavnikov, vrst goriva, topografije in vetra na širjenje požarov ter uporabi znanstvenih pristopov pri napovedovanju tveganj. Udeleženci bodo spoznali, kako lahko napovedni sistemi in simulacije služijo kot osnova za strateško načrtovanje, operativne priprave in pravočasno odločanje v realnih intervencijah.

V ospredju bo tudi sistem vodenja intervencij (angleško Incident Command System - ICS), ki zagotavlja strukturirano in pregledno vodenje ob večjih naravnih nesrečah. Predstavljene bodo dobre prakse medagencijskega sodelovanja ter usklajevanja različnih enot in služb na nacionalni in mednarodni ravni, vključno z izkušnjami iz Portugalske in Španije.

Izobraževanje vodi priznani portugalski strokovnjak za gozdne požare, Fabio Silva, ki ima bogate operativne in akademske izkušnje in bo s teoretičnimi vsebinami, praktičnimi študijami primerov in interaktivnimi diskusijami prispeval k poglobljenemu razumevanju sodobnih izzivov in rešitev na področju požarov v naravnem okolju.

Veselimo se strokovnega in odprtega dialoga, ki bo prispeval h krepitvi naše skupne odpornosti ter večji pripravljenosti na gozdne požare v prihodnosti.

Udeleženci sedijo za mizami v predavalnici in gledajo dve osebi za govorniškim pultom.

Dogodek v Izobraževalnem centru za zaščito in reševanje v Sežani. | Avtor: Milena Dobnik Jeraj