Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Letno poročilo Varuha športnikovih pravic za leto 2024

Vlada se je seznanila z Letnim poročilo Varuha športnikovih pravic za leto 2024. Varuh je v skladu z zakonom o športu dolžan o svojem delu letno poročati vladi, z njegovimi ugotovitvami pa se morata seznaniti tudi Strokovni svet Republike Slovenije za šport in Olimpijski komite Slovenije – Združenje športnih zvez.

Ministrstvo redno sodeluje z varuhom in njegove pobude ter ugotovitve upošteva pri pripravi predpisov, ki urejajo področje športa. Varuh bo vključen tudi v pripravo Izvedbenega načrta, k pripravi katerega je ministrstvo pristopilo takoj po potrditvi Nacionalnega programa športa v Republiki Sloveniji za obdobje 2026–2035 na seji Vlade Republike Slovenije, 22. maja 2025.

Varuh športnikovih pravic Rožle Prezelj je v letošnjem poročilu dal pobudo, da pristojno ministrstvo za šport nadaljuje pozitiven trend na področju sistemskega pristopa k zagotavljanju varnega športnega okolja in integritete v športu. Predvsem na področju zagotavljanja varnosti in preprečevanju nasilja v športu. Varuh predlaga, da pristojno ministrstvo za šport pregleda Pravilnik o usposabljanju strokovnih delavcev v športu (Uradni list, številka 49/18) in prouči možnosti posodobitve pravilnika ter na primeren način vključi tematike, ki so povezane z zagotavljanjem varnega športnega okolja, s poudarkom na preprečevanju nasilja v športu, med obvezne vsebine. Prav tako poziva pristojni organ, da preuči možnosti zagotovitve temeljnih pravic športnika kot osebe v procesu vpisa v register registriranih športnikov in razvrščanje v sistem kategorizacije. Obenem daje pobudo, da nosilec Zakona o zaščiti prijaviteljev Uradni list, številka 16/23 oziroma vlada prouči možnost uporabe zakona na področju športa. Če ni z obstoječo vsebino možna neposredna uporaba tega zakona na področju športa, naj se s primerno dopolnitvijo zakona to omogoči.

Varuh športnikovih pravic je institut, ki je bil ustanovljen na podlagi Zakona o športu. Njegove ključne naloge so skrb za pravice športnikov in strokovnih delavcev v športu po tem zakonu. Hkrati obravnava pritožbe, pripombe, predloge in pobude športnikov oziroma njihovih zakonitih zastopnikov, strokovnih delavcev v športu, izvajalcev športnih programov, lahko pa tudi državnih organov, organov lokalne samouprave in nosilcev javnih pooblastil, objavlja primere dobrih in slabih praks v športu na spletni strani varuha športnikovih pravic in o tem obvešča javnost, v skladu s predpisi, ki urejajo varstvo osebnih podatkov.

Na podlagi Pravilnika o delovanju in financiranju varuha športnikovih pravic ter Pogodbe o nagradi za opravljanje dela varuha športnikovih pravic je ministrstvo v letu 2024 namenilo 27.441,29 evra za nadomestila za opravljanje funkcije Varuha športnikovih pravic in 5.245,56 evra za povračila stroškov varuhu.