Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Predstavili slovensko-hrvaško federacijo kibernetskih vadišč

Na Ministrstvu za obrambo je danes za strokovno javnost potekala predstavitev slovensko-hrvaškega projekta Cyber Range Connect, namenjenega vzpostavitvi federacije kibernetskih vadišč na platformi SimSpace. Z njim se obe državi pri povezovanju kibernetskih vadišč izven multinacionalnih projektov postavljata med vodilne tako v Evropski uniji kot Natu.

Projekt Cyber Range Connect Kibernetskega centra Ministrstva za obrambo Republike Slovenije in Poveljstva za kibernetski prostor Oboroženih sil Republike Hrvaške pomeni pomemben mejnik na področju kibernetske varnosti obeh držav. Ideja zanj je nastala konec leta 2023, ko sta Slovenija in Hrvaška prepoznali potrebo po inovativnem pristopu k izboljšanju kibernetskih zmogljivosti. Februarja letos sta obe državi uradno potrdili začetek projekta in načrt izvedbe istoimenske dvodnevne vaje, ki so jo uspešno končali danes, s tem pa potrdili tehnično delovanje federacije kibernetskih vadišč.

Kibernetsko vadišče je tehnično kompleksna, napredna in tudi draga infrastruktura. Slovenija in Hrvaška imata obe kibernetsko vadišče istega proizvajalca. V normalni uporabi kapaciteta kibernetskega vadišča zadostuje za nacionalne potrebe, za izvedbo kompleksnih in mednarodnih vaj pa so zmožnosti individualnega vadišča premajhne, nadgradnja pa izredno draga. S povezavo obeh vadišč takšno pomanjkljivost odpravimo in brez dodatnih vlaganj presežemo individualne omejitve nacionalnega kibernetskega vadišča.

Vaja Cyber Range Connect 25 je temeljila na izmišljenem scenariju, v katerem je modra – nacionalno mešana ekipa, ki je hkrati delovala v obeh državah, branila omrežje energetskega vozlišča v izmišljeni regiji. Nasproti jim je stala rdeča ekipa, ki je izvajala kibernetske napade z uporabo taktik, tehnik in procedur, značilnih za znane kibernetske akterje. Namen vaje je bil preizkusiti interoperabilnost in učinkovitost federacije kibernetskih vadišč ter hkrati okrepiti zmogljivosti za obrambo kritične infrastrukture. V scenariju vaje so uspešno virtualno povezali obe vadišči, tako da je bila uporabniška izkušnja enaka, kot če bi uporabljali eno vadišče.

Slovenija in Hrvaška sta s tem projektom postali med prvimi državami EU in Natu, ki sta v praksi vzpostavili federacijo kibernetskih vadišč. Ta dosežek potrjuje tehnično in operativno zrelost obeh držav ter njuno inovativnost na področju kibernetske varnosti.

V svetovnem merilu so federacije kibernetskih vadišč še vedno v razvoju. Slovensko-hrvaški projekt izstopa, saj je dokazal praktično izvedljivost federacije v bilateralnem okviru, kar odpira vrata za širše regionalno sodelovanje in možnost vključitve drugih držav.

Kibernetski center Ministrstva za obrambo želi nadaljevati z razvojem in širitvijo federacije kibernetskih vadišč v regiji, kar bo omogočilo organizacijo večjih mednarodnih kibernetskih vaj na več povezanih platformah. S tem bosta državi krepili regionalno kibernetsko varnost in prispevali k odpornosti kritične infrastrukture.