15 let Lanzarotske konvencije
Gre za prvi mednarodni sporazum, ki se osredotoča izključno na zaščito otrok pred spolnimi zlorabami, do danes pa se je število držav podpisnic povečalo z 10 na 48. Potreba po ukrepanju za zaščito otrok pred spolnim izkoriščanjem in zlorabami je še vedno izjemno velika, zato 15. obletnica predstavlja dobro priložnost, da se ozremo na doseženi napredek in okrepitev zaveze za varstvo otrok povsod po svetu.
Slovenija je Lanzarotsko konvencijo ratificirala leta 2013, s čimer smo se kot država zavezali k celoviti zaščiti otrok pred vsemi oblikami spolnega nasilja.
Konvencija otrokom, žrtvam in pričam kaznivih dejanj, zagotavlja vrsto pravic:
- posebno zaščito in pomoč skozi celoten sodni postopek,
- zaslišanje v otrokom prijaznem okolju, kjer se počutijo varne in slišane,
- dostop do informacij in podpore na vsakem koraku postopka,
- ukrepe za preprečevanje ponovne viktimizacije,
- zaščito njihove zasebnosti in identitete.
Uresničevanje pravic iz Lanzarotske konvencije za otroke, žrtve in priče kaznivih dejanj, so najbolje razvile skandinavske države preko modela Barnahus. To je model, ki združuje varno, usklajeno in otrokom prijazno obravnavo na enem mestu. Ključna skupna merila za model Barnahus so, da se otroka zaslišuje s pomočjo forenzičnega intervjuja skladno s protokolom, ki temelji na dokazih; da se otrokovo izjavo pridobi na način »pravičnega postopka« in je zato lahko uporabljen kot dokaz na sodišču; da se opravi zdravstvena ocena otroka za namene forenzičnega preiskovalnega postopka ter se obenem preveri otrokovo fizično stanje; da se otroku in njegovim družinskim članom, ki niso osumljeni zlorabe, nudi psihološka podpora.
Tudi v Sloveniji smo sledili zavezam iz Lanzarotske konvencije in po vzoru Barnahus leta 2022 odprli Hišo za otroke. Ta je namenjena zaščiti otrok v kazenskem postopku in njihovi celostni obravnavi v Hiši za otroke, ob upoštevanju pravic, ki jim jih podeljuje Lanzarotska konvencija.
V Hiši za otroke je bilo od začetka delovanja na otrokom prijazen način zaslišanih več kot 160 otrok.
Ministrica za pravosodje Andreja Katič: »Petnajsta obletnica Lanzarotske konvencije je opomnik, da so otroci naša največja odgovornost in obenem naša prihodnost. Vsaka zgodba o spolni zlorabi otroka je pretresljiva, nedopustna in zahteva naš skupni odziv – brez omahovanja, brez izgovorov. Ne moremo spremeniti preteklosti tistih, ki so že bili ranjeni. Lahko pa zgradimo sistem, v katerem se otroci počutijo slišane, varne in spoštovane. Sistem, v katerem jih znamo zaščititi in jim ponuditi upanje. Lanzarotska konvencija je zaveza, da otrokom, ki so utrpeli nasilje, omogočimo pravico - do okrevanja, spoštovanja in prihodnosti brez strahu. Otroštvo mora biti varen prostor. In naša naloga – kot družbe, kot države, kot ljudi – je, da to zagotovimo.«