Ugotovitve inšpekcijskega nadzora tehničnih pregledov traktorjev
Ugotovitve inšpekcijskega nadzora
V pomladanskem času so inšpektorji za cestni promet izvedli poostreni inšpekcijski nadzor nad izvajanjem postopkov tehničnih pregledov traktorjev, ki jih izvajajo pooblaščene strokovne organizacije za tehnične preglede na priglašenih lokacijah na terenu.
V okviru nadzora so preverjali:
• ustreznost izvajanja postopkov tehničnih pregledov traktorjev s strani zaposlenih v pooblaščenih strokovnih organizacijah za tehnične preglede motornih vozil,
• ustreznost prostorskih pogojev za izvajanje tehničnih pregledov,
• usposobljenost zaposlenih v strokovnih organizacijah in
• uporabo predpisane opreme za izvajanje tehničnih pregledov.
Inšpektorji so izvedli nadzor pri 24 strokovnih organizacijah za tehnične preglede motornih vozil na priglašenih lokacijah na terenu, kjer so kontrolorji v prisotnosti inšpektorjev izvedli 126 tehničnih pregledov traktorjev, pri čemer je bilo 73 tehnično brezhibnih, 29 traktorjev je bilo pogojno brezhibnih, 24 traktorjev pa ni bilo tehnično brezhibnih. Iz tega izhaja, da je bilo v času nadzorov zgolj 58% traktorjev povsem tehnično brezhibnih.
Najpogostejše pomanjkljivosti oziroma napake na pregledanih traktorjih, ki so jih odkrili kontrolorji tehničnih pregledov, so se nanašale na nepravilnosti podvozja, krmilnih mehanizmov, zavore, zglobe in svetlobna telesa. Če vozilo ni tehnično brezhibno, gre za napako ali kritično napako in vozilo ne sme biti udeleženo v cestnem prometu, za kar mora voznik poskrbeti, da odpravil nepravilnosti. Če kontrolor tehničnih pregledov ugotovi pomanjkljivost, je vozilo pogojno tehnično brezhibno in je lahko udeleženo v cestnem prometu. Lastnik vozila oziroma uporabnik vozila v primeru pomanjkljivosti na vozilu mora to pomanjkljivost odpraviti v roku 15 dni.
Inšpektorji za cestni promet so nadzorovali strokovne organizacije pri izvajanju tehničnih pregledov na terenu in so zoper njih uvedli tri prekrškovne postopke zaradi neustreznega izvajanja predpisanih postopkov in neuporabe predpisane opreme.
Ugotovitve poostrenega nadzora kažejo, da je prisotnost inšpektorjev na tehničnih pregledih motornih vozil zelo pomembna. S preventivnim pristopom so inšpektorji za cestni promet pripomogli k večji varnosti v prometu s tem, ko so preverili izvajanje vseh zakonskih postopkov glede tehničnih pregledov traktorjev in uporabe opreme, s katero se izvedejo postopki tehničnega pregleda traktorjev.
Inšpektorji za cestni promet bodo tudi v prihodnje izvajali tovrstne nadzore, saj s tem tudi strokovne organizacije za izvajanje tehničnih pregledov lahko dodatno izboljšajo svoje postopke izvajanja tehničnih pregledov vozil, saj so le tehnično ustrezna vozila varna vozila v prometu.