Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Državni sekretar Iztok Kos na zasedanju Stalne mešane slovensko-bavarske komisije

V Münchnu je 30. junija in 1. julija 2025 potekalo 34. zasedanje Stalne mešane slovensko-bavarske komisije, ki je bilo posvečeno 50. obletnici njenega delovanja. Dogodka se je udeležil državni sekretar na Ministrstvu za zdravje Iztok Kos, saj je bil na zasedanju podpisan sporazum o sodelovanju med Univerzitetnim kliničnim centrom Ljubljana in TUM Klinikum Deutsches Herzzentrum.

Slovensko delegacijo je vodila mag. Ksenija Škrilec, veleposlanica Ministrstva za zunanje in evropske zadeve Republike Slovenije, bavarsko delegacijo pa Alexander Mayer, vodja oddelka za mednarodne odnose, jugovzhodno Evropo, alpsko regijo in Severno Ameriko v Bavarski državni pisarni. Ob tej priložnosti sta Škrilec in Mayer podpisala skupni protokol prihodnjega delovnega programa komisije. Slednji vključuje tudi nadaljevanje že sicer odličnega sodelovanja med TUM Klinikum Deutsches Herzzentrum München (DHM) in Univerzitetnim kliničnim centrom Ljubljana (UKCL).

Na podlagi že podpisanega pisma o nameri leta 2023 sta omenjeni ustanovi v okviru tokratnega zasedanja komisije medsebojno sodelovanje na področju obravnave bolnikov s prirojenimi srčnimi napakami in usposabljanja slovenskega zdravstvenega osebja tudi formalno potrdili s sklenitvijo medinstitucionalnega dogovora.

Kot naslednji pomemben mejnik v dvostranskem sodelovanju je bil napovedan prvi slovenski kongres otroške kardiologije in srčne kirurgije (Srček 2025), ki ga bo UKCL organiziral v sodelovanju z DHM. Dogodek, ki bo potekal med 14. in 15. novembrom 2025 v Ljubljani, bo namenjen izmenjavi znanj ter povezovanju strokovnjakov iz Slovenije, Nemčije, Avstrije, Italije in držav jugovzhodne Evrope.

Državni sekretar Kos je v svojem nagovoru poudaril pomembnost takšnega sodelovanja: »Prepričani smo, da podpis medinstitucionalnega sporazuma pomeni nadgradnjo v zadnjih letih že vzpostavljenega odličnega strokovnega sodelovanja med Univerzitetnim kliničnim centrom Ljubljana in TUM kliniko Deutsches Herzzentrum München ter pomemben korak k zagotavljanju najboljše možne oskrbe slovenskih bolnikov s prirojenimi srčnimi napakami neposredno v Sloveniji. Prav tako pozdravljamo letošnjo napoved organizacije prvega mednarodnega kongresa pediatrične kardiologije ter srčne kirurgije, ki bo prispeval k izmenjavi znanj, poglobitvi mednarodnega povezovanja in sodelovanja strokovnjakov ter k še boljši obravnavi bolnikov s prirojenimi srčnimi napakami v Sloveniji in širši regiji. Ministrstvo za zdravje se prav tako iskreno zahvaljuje tudi Stalni mešani slovensko-bavarski komisiji ter slovenskemu Ministrstvu za zunanje in evropske zadeve za njuno neomajno podporo in pomoč v tem procesu.«