Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Finančni petek: Obveznica vezana na doseganje trajnostnih ciljev

Ob prvi izdaji obveznice, vezane na doseganje trajnostnih ciljev (angleško Sustainability-Linked Bond - SLB), osvetljujemo za kakšno vrsto obveznice gre.
Grafika z naslovom Finančni petek in podnaslovom Obveznica vezana na doseganje trajnostnih ciljev.

Avtor: Ministrstvo za finance

1 / 3

Slovenija je ta teden uspešno izdala svojo prvo obveznico, vezano na doseganje trajnostnih ciljev, s čimer smo postali prva država v Evropi, ki je izdajo državnega dolga neposredno povezala z okoljskimi cilji.

Tako imenovana SLB obveznica vključuje inovativen mehanizem prilagoditve kupona glede na uspešnost države pri doseganju konkretnih okoljskih ciljev.

Obveznica ima kupon s fiksno obrestno mero z mehanizmom možnega zvišanja ali znižanja zadnjega kupona, v odvisnosti od doseganja uspešnosti, ki je določena v okviru, s ključnim kazalnikom uspešnosti in trajnostnimi cilji:

  1. zmanjšanje skupnih letnih emisij toplogrednih plinov;
  2. zmanjšanje (za 35 oziroma 45 odstotkov) skupnih izpustov toplogrednih plinov do leta 2030 glede na osnovo iz leta 2005.

Obresti obveznice so torej odvisne od uspešnosti države pri doseganju konkretnih okoljskih ciljev iz Nacionalnega energetskega in podnebnega načrta (NEPN). Če Slovenija do leta 2030 uspešno zmanjša emisije za najmanj 45 odstotkov glede na leto 2005, bo obrestna mera znižana, če pa bo zmanjšanje pod 35 odstotkov, se bo obrestna mera zvišala.

SLB obveznica je bila izdana na podlagi Okvira za izdajo obveznic Republike Slovenije, vezanih na izpolnjevanje trajnostnih ciljev, ki določa možne ključne kazalnike uspešnosti, trajnostne cilje, poročanje, preverbo in druge parametre. Okvir je bil pripravljen v skladu s smernicami za SLB obveznice - ICMA 2024 (angleško Sustainability-Linked Bond Principles) in je bil pregledan s strani zunanjega presojevalca S&P Global (angleško Second Party Opinion).

Izdaja te obveznice krepi kredibilnost državne zavezanosti k trajnostnim politikam in pomeni pomemben napredek v razvoju instrumentov upravljanja dolga.

Z izdajo SLB prispevamo k:

  • razširitvi nabora dolžniških instrumentov,
  • diverzifikaciji baze vlagateljev,
  • večji prepoznavnosti Slovenije kot naprednega in zanesljivega izdajatelja na mednarodnih finančnih trgih.

S tem korakom Slovenija utrjuje svojo zavezanost trajnostnemu razvoju ter postavlja model za druge evropske države pri inovativnem povezovanju financ z doseganjem okoljskih ciljev.