Slovenski cestni in železniški projekti uspešno prestali revizijo Evropske komisije
V programskem obdobju 2014 – 2020, ki se je finančno zaključilo z letom 2023/2024, je bilo za vlaganja v prometno infrastrukturo preko državnega proračuna izplačanih skupno 706 milijonov evrov evropskih sredstev, kar je nekaj več kot 110 % dodeljenih sredstev.
S temi sredstvi je bilo, skupaj s sredstvi slovenskih davkoplačevalcev, izvedenih 115 projektov s področja prometne infrastrukture. Poraba tega denarja je v skladu z zakonskimi določili podvržena nadzoru revizijskih organov v Sloveniji, v številnih primerih pa so temeljito revizijo opravili tudi organi Evropske komisije.
Za obdobje 2014 -2020 je bilo na področju različnih infrastrukturnih projektov s področja prometa opravljenih 29 revizij, zadnja je bila končana v juniju 2025. Na ministrstvu za infrastrukturo z zadovoljstvom ugotavljamo, da pri nobenem od revidiranih projektov niso bile ugotovljene pomanjkljivosti ali napake, ki bi imele finančne posledice oziroma bi morala Republika Slovenija zaradi njih vračati dodeljena evropska sredstva.
Ti podatki kažejo na visoko usposobljenost pripravljavcev in izvajalcev projektov, hkrati pa tudi odlično delo zaposlenih na ministrstvu, ki so vključeni v izvajanje evropsko sofinanciranih projektov. Hkrati to pomeni tudi zavezo za obdobje 2021 – 2027, kjer je Slovenija upravičena do 1,18 milijarde evrov evropskih sredstev na področju prometne infrastrukture.
Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek je ob tem dejala:« Pogosto v javnosti in medijih zasledimo pavšalne in neutemeljene ocene, da se z javnimi denarnimi sredstvi v Sloveniji ravna površno in neracionalno, zato me podatki o pozitivnih izidih prav vseh revizij Evropske komisije še posebej veselijo, sodelavkam in sodelavcem pa se zahvaljujem za dobro delo«.