Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Začenja se druga faza raziskave o učinku vibracijske vadbe v različnih pogojih

V Planici se je začela druga faza raziskave Učinek vibracijske vadbe med hipoksično neaktivnostjo. Gre za raziskavo Evropske vesoljske agencije (angleško European Space Agency - ESA), katere končni cilj je astronavtom omogočiti bolj zdravo bivanje v vesolju, h čemer lahko pripomore tudi vadba z umetno težnostjo, njeni rezultati pa so uporabni tudi za zdravljenje nekaterih bolezni na Zemlji.
govorci za mizo, ob strani pano Instituta jožef Štefan

Avtor: Institut "Jožef Stefan"

1 / 4

Potem ko so leta 2021 v sodelovanju z Evropsko vesoljsko agencijo (angleško European Space Agency - ESA) v Planici slovesno zagnali Laboratorij za gravitacijsko fiziologijo, so raziskovalke in raziskovalci Instituta »Jožef Stefan« decembra lani zaključili prvo fazo raziskave Učinek vibracijske vadbe med hipoksično neaktivnostjo. Glavni cilj raziskave je primerjava in ovrednotenje različnih vadbenih strategij za življenje v vesoljskih plovilih, s čimer bi lahko preprečili izgubo mišične in kostne mase ter spremembe v srčno-žilnem sistemu astronavtov. Rezultati raziskav bodo v pomoč tudi pri reševanju zdravstvenih vprašanj na Zemlji.

V začetku aprila 2025 se je začela druga faza te raziskave, njen potek pa si je ogledala predstavnica ESA doktor Angelique van Ombergen, ob njej pa še vodja Slovenske vesoljske pisarne na Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport Tanja Permozer in direktor Instituta »Jožef Stefan« profesor doktor Boštjan Zalar. Vodja raziskave profesor doktor Igor Mekjavić in sodelavka doktor Urša Ciuha sta predstavila vibracijsko vadbo z in brez umetne težnosti ter metode, s katerimi vrednotijo učinkovitost teh vadb. Preliminarni rezultati nakazujejo, da vadba z umetno težnostjo učinkovito preprečuje izgubo mišične mase. Življenje v hipoksičnem okolju morda celo preprečuje vesoljsko anemijo.

»Slovenija sodeluje v Programu za človeške in robotske raziskave ESE od leta 2019, ko je prvič vplačala finančna sredstva v ta program – ravno zaradi podpore raziskavam v Sloveniji. Uspešen prenos in zagon »človeške centrifuge« in otvoritev Laboratorija za vesoljsko fiziologijo IJC v Planici septembra 2021, ki je omogočil nadgradnjo tako imenovanih bedrest raziskav, je rezultat sodelovanja Evropske vesoljske agencije, Instituta Jožef Stefan, Nordijskega centra Planica in Ministrstva za gospodarstvo turizem in šport (Slovenske vesoljske pisarne).  Slovenija je ena od treh držav članic ESE, v kateri je človeška centrifuga in ki izvaja take študije. V Evropi namreč obstajata le dva podobna laboratorija, v Nemčiji in Franciji, Slovenija pa se je z njim postavila ob bok najuspešnejšim državam na svetu,« je povedala Tanja Permozer, vodja Slovenske vesoljske pisarne.

Za drugo fazo raziskave Učinek vibracijske vadbe med hipoksično neaktivnostjo preiskovanci 60 dni ležijo, 15 dni prej in potem pa jih spremljajo zdravniške ekipe. Kot je povedal profesor doktor Mekjavić, »so preiskovanci v dobrem stanju in dobre volje, dopoldne trenirajo, popoldne pa imajo čas zase. Med drugim pišejo diplomske naloge, gledajo filme, vadijo na glasbenih inštrumentih in imajo tudi skupne koncerte.«.

Program za človeške in robotske raziskave in slovenski akterji

Prek sodelovanja v programu ESE za človeške in robotske raziskave, slovenske raziskovalne institucije in podjetja prispevajo k razvoju tehnologij, eksperimentov in instrumentov za misije ESA.

Slovenska industrija je razvila strokovno znanje in izkušnje na več področjih – vključno z:

  • robotiko,
  • 3D tiskanjem,
  • digitalnimi dvojčki,
  • mikro hladilniki in
  • kontrolno opremo.

Zakaj raziskujemo mikrogravitacijo

Razumevanje vpliva vesoljskih pogojev na človeško telo, kot na primer že omenjena breztežnost, sevanje, temperature in podobno je ključno za raziskovanje možnosti oziroma za pripravo na dolgoročno bivanje v vesolju, kar je bistvenega pomena za razumevanje življenja na Luni, Marsu in dlje. Pa tudi za kakšno aktualno bivanje v vesoljskih plovilih bodisi v nizki zemeljski orbiti, kjer se nahaja Mednarodna vesoljska postaja - bodisi na bodočih postajah okoli Lune in Marsa.

Tovrstni programi in preučevanje pa imajo pomembno aplikativno vrednost tudi za zdravje ljudi na Zemlji. Pogojih breztežnosti, še posebej ob dolgotrajni izpostavljenosti, imajo velike posledice za skeletni sistem, mišice, kardiovaskularni sistem, imunski sistem, nevrologijo in ravnotežje, spremembe v telesnih tekočinah, vid, dentalno zdravje, psihološko zdravje ob daljši izolaciji in tako dalje.

Medicinski napredek prav zaradi raziskav na področju mikrogravitacije že sedaj pripomore pri razvijanju novih terapij za bolezni, kot na primer osteoporoza ter pomaga pri novih spoznanjih o pomenu pravilne prehrane za človeško telo.