Sporočilo za javnost ob interventnem ukrepanju v primeru napada medveda na območju občine Škofljica
Takoj po klicu na številko 112, sta bili včeraj zvečer aktivirani reševalna služba in policija, Center za obveščanje pa je nato o dogodku obvestil MNVP, ki se je takoj povezal z lovsko družino Škofljica, Zavodom za gozdove Slovenije in Policijsko upravo. Izvajamo veljavni protokol interventnega ukrepanja, ki zagotavlja pomoč poškodovancem in daje v primeru utemeljenih razlogov možnost takojšnjega odstrela. Prebivalce tega območja prosimo in pozivamo, da v primeru, če opazijo medveda, takoj pokličejo na številko 112. Zavod za gozdove Slovenije je terenskim delavcem že dal navodilo, da se na širšem območju Škofljice v naslednjih dneh ne zadržujejo v gozdu.
Po izdani in veljavni odločbi MNVP je na širšem območju napada, tj. Menešije proti Ljubljanskemu barju, izdano dovoljenje za odstrel 32 medvedov, od tega na območju lovske družine Škofljica za 4 medvede. Namen odločbe je zagotavljanje zdravja in varnosti ljudi ter preprečevanje resne škode na premoženju. MNVP že od leta 2005 izdaja odločitve o večjem posegu v populacijo rjavega medveda, kar je običajen del upravljanja populacije v Sloveniji, kjer imamo največjo znano gostoto rjavega medveda v Evropi. Izvajalci odstrela so upravljalci lovišč – lovske družine in državna lovišča s posebnim namenom.
Pri pripravi strokovnega mnenja, ki je podlaga za odločbe, so strokovnjaki Zavoda za gozdove Slovenije in Zavoda RS za varstvo narave upoštevali tudi nove podatke o številčnosti rjavega medveda, vsebovane v študiji iz leta 2025. Glede na vse podatke je bil predlagan odstrel 206 medvedov. V odločbi ministrstva je predvideni odvzem časovno razdeljen na obdobje dveh let - v letu 2025 je to 123 medvedov, v letu 2026 pa 83.
V izogib nesrečam je na območju, kjer je povečana možnost srečanja z medvedom, zlasti, ko so pri iskanju hrane pogosto prisotne medvedke z mladiči, treba biti izjemno previden, pse imeti na povodcih ter z glasom in hrupom opozarjati na svojo prisotnost. V času povečane spomladanske aktivnosti medvedov pa se je najbolje v jutranjem in večernem času izogibati gibanju v gozdu. Zaradi interventnega ukrepanja je na tem območju prisotno večje število lovcev, zato MNVP in Zavod za gozdove Slovenije še posebej pozivata prebivalstvo širšega območja Škofljice, da se v naslednjih dneh izogiba gibanju v gozdu.