Informacije o napadu psov na človeka na območju Maribora
Območni urad UVHVVR Maribor je policija včeraj obvestila o domnevnem napadu psov na starejšo žensko s smrtnim izidom. Na kraju dogodka je veterinarska inšpekcija odredila namestitev psov v zavetišče.
Žrtev je bila lastnica psa pasme bulterier ter dveh psov pasme argentinska doga. V zvezi z omenjenimi psi je UVHVVR sina žrtve kot zavezanca v postopku in takratnega lastnika psov prvič obravnavala leta 2023, in sicer zaradi nezagotavljanja varstva psov na javnih površinah in neskladja v povezavi s cepljenjem proti steklini. Poleg tega je UVHVVR obravnavala tudi neskladja v zvezi z označitvijo enega od psov, ker ni bil evidentiran v centralnem registru hišnih živali. V začetku leta 2024 je UVHVVR za dva psa izdala odločbo o dodelitvi statusa nevarnega psa zaradi napadov na psa in človeka. V začetku maja 2024 so bili psi zavezancu odvzeti na podlagi zahteve policije, ker so onemogočali izvedbo uradnega policijskega postopka, in nameščeni v zavetišče. Skladno s predpisanim postopkom je zavetišče po osmih dneh začelo z oddajanjem psov in jih oddalo istemu lastniku. V nadaljevanju je bilo lastništvo psov preneseno na drugo osebo (žrtev), kar pomeni, da je bila v času napada lastnica psov mama, in ne sin.
Preiskava o dejstvih in okoliščinah včerajšnjega dogodka še ni končana.
Ravnanje z nevarnimi psi sicer ureja Zakon o zaščiti živali, ki določa tudi splošne zahteve za obvladovanje psov, da niso nevarni okolici. V primeru ugriza ali neobvladljivega obnašanja psa pes dobi status nevarnega psa. Odločbo izda uradni veterinar po preverjanju dejstev in okoliščin v inšpekcijskem postopku. Pes, ki ima status nevarnega psa, mora biti na povodcu in opremljen z nagobčnikom, zaprt v pesjaku ali objektu oziroma biti v ograjenem prostoru z ograjo, visoko najmanj 1,8 m, ki je na vhodu označen z opozorilnim znakom. Nevarnega psa ni dovoljeno zaupati v vodenje osebam, mlajšim od 16 let.
Če nevaren pes z ugrizom ponovno povzroči poškodbo, pa ne gre za posebno hudo telesno poškodbo, se z odločbo odredi obvezno šolanje psa. Šolanje se mora izvesti najpozneje do dopolnjenega drugega leta starosti psa, če je pes že star dve leti, pa v roku šestih mesecev od ugriza psa. Uspešnost opravljenega šolanja psa preveri komisija, lastnik psa pa je dolžan dokazilo o uspešno opravljenem šolanju predložiti pristojni veterinarski organizaciji, ki ta podatek vnese v centralni register hišnih živali.
Če je pes z ugrizom povzročil ali bil soudeležen pri povzročitvi smrti človeka ali suma posebno hude telesne poškodbe, uradni veterinar z ustno odločbo odvzame psa in odredi skrbniku takojšnjo namestitev psa v izolatorij pristojne veterinarske organizacije za obdobje do izključitve suma na steklino. V nadaljevanju uradni veterinar lahko odredi tudi usmrtitev psa, če je z ugrizom povzročil ali bil soudeležen pri povzročitvi smrti človeka in tudi če je ugotovljeno, da je pes z ugrizom povzročil ali bil soudeležen pri povzročitvi posebno hude telesne poškodbe.