V Državnem zboru potrjeni dve zakonski noveli, ki jih je pripravilo pravosodno ministrstvo
Novela Zakona o odvzemu premoženja nezakonitega izvora (ZOPNI-B)
Z novelo ZOPNI želimo zagotoviti učinkovitejše postopke, okrepiti sodelovanje organov ter odpraviti pomanjkljivosti oziroma nejasnosti v zakonskih določbah, ki so se pokazale v letih izvajanja zakona.
Učinkovitejše postopke odvzema premoženja nezakonitega izvora zasledujemo zlasti:
- s krepitvijo vloge Specializiranega državnega tožilstva v postopku finančne preiskave,
- s skrajšanjem 5-letnega splošnega roka za vložitev tožbe po zaključku finančne preiskave na eno leto.
- z določitvijo možnosti vložitve tožbenega zahtevka na odvzem nadomestnega premoženja (premoženja, ki ustreza vrednosti premoženja nezakonitega izvora oziroma plačila denarnega zneska, ki ustreza tej vrednosti, tudi v primerih, ko odvzem premoženja nezakonitega izvora ni mogoč, zaradi okoliščin, ki so nastale pred vložitvijo tožbe, saj veljavna ureditev navedene okoliščine upošteva, le če so nastale po vložitvi tožbe).
Sodelovanje vseh organov v teh postopkih krepimo tako, da:
- urejamo situacije, ko državni tožilec za sprejem odločitve o uvedbi finančne preiskave potrebuje dodatna pojasnila in informacije o premoženjskem stanju.
- določamo pravno podlago za sodelovanje članov finančne preiskovalne skupine tudi po zaključku finančne preiskave, kar omogoča procesno vrednost tako pridobljenih podatkov.
Z ZOPNI-B sledimo vodilnemu načelu zakona, da nihče ne more obdržati premoženja, ki je bilo pridobljeno na nezakonit način oziroma z nezakonito dejavnostjo.
Ministrica Andreja Katič: »za doseganje navedenega cilja ključna nižanje vrednostnega praga za začetek finančne preiskave – za kar žal nismo dosegli političnega konsenza ter možnost vložitve tožbenega zahtevka na odvzem nadomestnega premoženja, zaradi okoliščin, ki so nastale pred vložitvijo tožbe.«
S predlagano razširitvijo instituta nadomestnega odvzema premoženja se preprečujejo situacije, ko bi osebe, ki so nezakonito pridobile premoženje, obšle določbe ZOPNI tako, da bi to premoženje, brez kakršnekoli intervencije države, porabile, skrile oziroma od nezakonitega premoženja uživale koristi. Gre za situacije, ko se s finančno preiskavo odkrije, da je oseba razpolagala s premoženjem nezakonitega izvora, ki pa je bilo v obdobju, na katerega se nanaša finančna preiskava, uničeno, odtujeno, skrito ali porabljeno.
Skupna ocenjena vrednost premoženja, ki je začasno zavarovano v kazenskih postopkih in postopkih odvzema premoženja nezakonitega izvora, je na zadnji dan lanskega leta znašala skoraj 233 milijonov, skupna višina premoženjske koristi pa 197,5 milijona evrov.
Novela Zakona o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju (ZFPPIPP-I)
Z novelo se uresničuje odločba Ustavnega sodišča. Ključna rešitev se nanaša na status upravitelja v teh postopkih. Če je upravitelj utemeljeno osumljen storitve določenih kaznivih dejanj, storjenih pri opravljanju nalog upravitelja, ali če je zoper njega pravnomočno odrejen pripor, bo minister, pristojen za pravosodje, lahko začasno ustavil njegovo imenovanje ali ga razrešil. Pred izdajo tovrstne odločbe bo pridobil mnenje komisije, ki je posvetovalni organ ministra za pravosodje.
Ministrica Katič je ob sprejemanju novele spomnila na veliko vlogo upravitelja v insolvenčnih postopkih, ki mora pri opravljanju svojih nalog in pristojnosti ravnati vestno in pošteno, z ustrezno profesionalno skrbnostjo ter tako, da varuje in uresničuje interese upnikov:
»Ti mu morajo biti vodilo pri opravljanju teh nalog in pristojnosti. Ta oseba mora torej biti vredna javnega zaupanja za opravljanje te funkcije. Ne le ob podelitvi, upravitelj mora biti vreden javnega zaupanja ves čas, za katerega mu je dovoljenje za opravljanje funkcije podeljeno. Prav zato je v zakonu predvideno pravno varovalo, ki ministru za pravosodje nalaga začasno ustaviti imenovanje posamezne osebe za upravitelja v novih zadevah in jo razrešiti v zadevah, v katerih je že bila imenovana, če je utemeljeno osumljena storitve katerega od v zakonu določenih kaznivih dejanj ali če je zoper njo pravnomočno odrejen pripor.«