Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Ob dnevu biotske raznovrstnosti sprejet Načrt upravljanja Krajinskega parka Ljubljansko barje

Včeraj, na dan biotske raznovrstnosti, je Vlada Republike Slovenije sprejela Uredbo o načrtu upravljanja Krajinskega parka Ljubljansko barje za obdobje 2025–2034 (Uredba NU KPLB). Gre za ključen strateški dokument za ohranjanje narave, usmerjanje obiskovanja in trajnostni razvoj tega izjemnega območja za desetletno obdobje.
Fotgorafija travnika na Ljubljanske barju, v ozadju grmičevje in hribovje

Mokrotni travnik Ljubljanskega barja | Avtor: Barbara Vidma

Pomemben del načrta upravljanja predstavlja tudi varstvo kulturne dediščine – prazgodovinskih kolišč na Igu, edine slovenske lokacije, vključene v UNESCO svetovno dediščino prazgodovinskih kolišč okoli Alp. Načrt upravljanja kolišč na Igu je sestavni del danes sprejete Uredbe NU KPLB in določa okvir za ohranjanje arheoloških ostalin, upravljanje vodnega režima, interpretacijo dediščine in vključevanje lokalne skupnosti. S tem dokumentom Slovenija uresničuje tudi mednarodne zaveze do UNESCO in partneric serijskega vpisa.

NU KPLB je usklajen s Programom upravljanja območij Natura 2000 (PUN 2023–2028). Temelji na načelih sodelovalnega upravljanja, previdnostnega pristopa in povezovanju varstva narave s kulturno dediščino in lokalnim razvojem.

Načrt upravljanja vključuje vrsto naravovarstvenih ciljev in ukrepov za izboljšanje stanja habitatov in vrst, kot so obnovitev vlažnih travnikov, ukrepi na vodotokih, vzdrževanje barjanskih gozdov, odstranjevanje invazivnih vrst ter redno spremljanje stanja narave. Z njim so zagotovljene tudi podlage za razvoj parkovne infrastrukture, kakovostno vodenje obiskovalcev, okrepljeno sodelovanje z lokalnimi skupnostmi in izobraževalnimi ustanovami ter podpora kmetom pri naravi prijazni rabi zemljišč. 

Kaj prinaša desetletni načrt upravljanja?

Varstvo narave:

Številne ukrepe za ohranjanje in izboljšanje stanja mokrotnih travnikov, nizkih in visokih barij, barjanskih gozdov, vodnih habitatov in redkih vrst, kot so barjanski okarček, puščavnik, močvirska sklednica, rjavi lunj, veliki škurh in številne druge. Predvidena je tudi ekološka obnova degradiranih površin, odkup zemljišč, odstranjevanje invazivnih tujerodnih vrst in vzpostavitev varstvenih režimov.

Spremljanje in nadzor:

Uvedeni bodo stalni monitoringi stanja vrst, habitatov in voda, okrepljen pa bo tudi naravovarstveni nadzor. Posebna pozornost bo namenjena tudi pritiskom in nevarnostim, ki ogrožajo cilje varstva.

Obisk in ozaveščanje:

Načrt predvideva usmerjanje obiskovanja glede na nosilno zmogljivost, vzpostavitev vodniške službe, novih tematskih poti in info točk, izboljšave infrastrukture za obiskovalce ter bogat program izobraževanja, interpretacije in obveščanja javnosti.

Trajnostni razvoj:

V ospredju so povezave z lokalnimi skupnostmi in podpora kmetom, predvsem pri vključevanju v kmetijsko-okoljske ukrepe ter razvoju in promociji kolektivne znamke KPLB (Krajinski park Ljubljansko barje) za okolju prijazne izdelke in storitve.

Kulturna dediščina – prazgodovinska kolišča na Igu:

Načrt posebej vključuje upravljanje spomeniškega območja prazgodovinskih kolišč na Igu, ki so del UNESCO svetovne dediščine. Uvedeni bodo ukrepi za ohranjanje in nadzor arheoloških ostalin v tleh, spremljanje vodnega režima in stanje tal, sodelovanje z mednarodnim odborom ICG, priprava izobraževalnih delavnic, regate prazgodovinskih deblakov in sodelovanje z lokalno skupnostjo pri interpretaciji te izjemne dediščine. Kolišča bodo predstavljena tudi prek interpretacijske poti Morostig in bodo osrednji del novega interpretacijskega centra.

Krepitev delovanja javnega zavoda:

Načrt predvideva postopno povečanje števila zaposlenih, izboljšanje organizacijskega delovanja in vzpostavitev novega interpretacijskega centra z upravo KPLB, ki bo predstavljal središče za naravovarstveno delo, komunikacijo in razvoj.

Po naključju se sprejem Uredbe NU KPLB, zelo simbolično in povedno ujema tudi z današnjim Dnevom odprtih vrat ob tednu naravnih parkov Slovenije, ki ga obeležujemo v spomin na 24. maj 1909, ko so bila na Švedskem razglašena prva zavarovana območja namenjena za ohranjaje narave v Evropi.

Osrednja prireditev KP Ljubljansko barje bo tokrat na Igu, v duhu 150 letnice odkritja kolišč na Igu. Več o prireditvi »Dan odprtih vrat« pa izveste na Dan odprtih vrat Krajinskega parka Ljubljansko barje - Krajinski park Ljubljansko barje.