Drugo srečanje strokovne skupine za pripravo Nacionalnega stanovanjskega programa
Na srečanju je Aleksander Cvijić iz PricewaterhouseCoopers predstavil vmesne rezultate strokovne raziskave, ki so jo opravili v tej mednarodni revizijski hiši. V raziskavi je predstavljena statistična analiza težav in izzivov na stanovanjskem področju, predvsem pomanjkanje bivalnih enot, tako na zasebnem trgu kot za javni najem. Ob tem je Aleksander Cvijić na podlagi raziskave potrdil oceno Ministrstva za solidarno prihodnost, da v državi primanjkuje najmanj 20 tisoč javnih najemnih stanovanj.
Revizijska hiša PricewaterhouseCoopers bo v nadaljevanju raziskave na podlagi zbranih podatkov razdelala načine za zapolnitev finančnih in drugih vrzeli pomanjkanja stanovanj v državi. Osredotočili se bodo na zagotavljanje javnih najemnih stanovanj kot tudi ukrepe za prenovo in predvsem aktivacijo obstoječega stanovanjskega fonda.
Državni sekretar dr. Klemen Ploštajner je po koncu srečanja strokovne skupine pozdravil vmesne rezultate raziskave, med drugim tudi to, da je potrdila ocene ministrstva o primanjkljaju stanovanj na področju javnega najema. »Pričakujem, da bomo s pomočjo raziskave pridobili kar najboljši vpogled v potrebe na stanovanjskem področju po regijah, kar bo ena od osnov za oblikovanje novega Nacionalnega stanovanjskega programa. Z gradnjo novih javnih najemnih stanovanj ne sledimo zgolj zahtevam po obsežnejši gradnji, ampak s tem usmerjamo tudi strateški razvoj države.«
Prek videopovezave sta na srečanju strokovne skupine sodelovala tudi priznana mednarodna strokovnjaka na področju stanovanjske politike József Hegedüs in Hans-Joachim Dübel.
Na drugem srečanju strokovne skupine za izvajanje tehnične pomoči pri pripravi novega Nacionalnega stanovanjskega programa 2026 – 2036 so sodelovali predstavniki Ministrstva za solidarno prihodnost, kabineta predsednika Vlade Republike Slovenije, SID banke, Ministrstva za finance, Ministrstva za naravne vire in prostor, Javnega stanovanjskega sklada Mestne občine Ljubljana in Stanovanjskega sklada Republike Slovenije ter revizijske hiše PricewaterhouseCoopers.
Financiranje tehnične pomoči je prek Svetovalnega vozlišča InvestEU zagotovila Razvojna banka Sveta Evrope (angleško Council of Europe Development Bank - CEB), ki je za izvajanje tehnične pomoči pri oblikovanju slovenskega stanovanjskega programa izbrala mednarodno svetovalno in revizijsko hišo PricewaterhouseCoopers.