Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Vlada potrdila Resolucijo o Nacionalnem programu športa za obdobje 2026–2035

Vlada Republike Slovenije je na današnji seji potrdila Resolucijo o Nacionalnem programu športa Republike Slovenije za obdobje 2026–2035, ki predstavlja temeljni strateški dokument za usmerjanje razvoja športa v Sloveniji v prihodnjem desetletju. Dokument bo posredovan v obravnavo in sprejem Državnemu zboru.
Trener na treningu nogometa

Avtor: Foto Kostič

Nacionalni program športa določa vizijo, cilje in razvojne usmeritve za vse ravni športnega sistema – od vrhunskega in invalidskega do množičnega in rekreativnega športa za vse generacije. Z njim država vzpostavlja podlago za dolgoročno načrtovanje, financiranje in izvajanje športnih politik na nacionalni in lokalni ravni.

»Gre za dokument, ki bo v prihodnjem desetletju služil kot sveto pismo slovenskega športa – temelj, po katerem se bomo ravnali, z njim gradili prihodnost in po katerem bomo merili uspehe. Novi program je krajši, bolj jasen in konkreten, temelji na podatkih in kazalnikih – ne na lepih željah. Ko smo leta 2023 prevzeli pristojnost za šport, smo takoj naročili analizo obstoječega programa, ki jo je izvedla Fakulteta za šport. Ugotovili smo, da je bil realiziran le v približno desetih odstotkih. To je bil jasen signal, da potrebujemo bolj izvedljiv, a hkrati ambiciozen in merljiv dokument,« je poudaril minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han.

Osredotočenost na vključevanje in dostopnost

Resolucija postavlja v ospredje dostopnost športa za vse: otroke, mladino, starejše, invalide in druge ranljive skupine. Vizija vključujočega in finančno dostopnega športa temelji na prepričanju, da mora imeti vsakdo možnost, da se vključi v šport – ne glede na socialno ali geografsko ozadje.

Slovenija je športna velesila v malem, s športniki in športnicami, ki dosegajo vrhunske rezultate ter navdihujejo državljane in državljanke. Novi program krepi sistemske pogoje, da se odkrije in razvije potencial v vsakem okolju in za vsakogar.

Financiranje in strateška orodja

V zadnjem desetletju se je javno financiranje športa več kot podvojilo – z 20 milijonov evrov v letu 2013 na 55 milijonov v letu 2024. Skupaj z občinami, ki letno prispevajo približno 200 milijonov evrov, Slovenija razpolaga s stabilno osnovo za razvoj športa.

Program prvič predvideva tudi uvedbo satelitskega računa za šport, ki bo omogočil sistematično spremljanje ekonomskih in družbenih učinkov športa. Podoben račun v turizmu se je že izkazal kot učinkovit instrument za upravljanje in evalvacijo politik.

Po sprejetju resolucije bo vlada v roku šestih mesecev sprejela izvedbeni načrt, ki bo opredelil konkretne ukrepe, terminske načrte in nosilce izvajanja.

Nacionalni program športa preko izvedbenega načrta predstavlja tudi podlago za letni program športa na državni ravni in neposredno usmerja športno načrtovanje v občinah.

Široko strokovno soglasje in sodelovanje

Program je rezultat sodelovanja širokega nabora deležnikov – Fakultete za šport, Olimpijskega komiteja Slovenije, Zveze za šport invalidov Slovenije – Slovenskega paralimpijskega komiteja, panožnih športnih zvez, civilne družbe ter številnih ministrstev. Dokument sta soglasno podprla tako Strokovni svet za šport kot Olimpijski komite Slovenije, kar potrjuje visoko stopnjo strokovne usklajenosti.

Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport se zahvaljuje vsem, ki so sodelovali pri pripravi tega strateško pomembnega dokumenta. Z novim nacionalnim programom ustvarjamo pogoje, da bo šport tudi v prihodnje prostor uspehov, vključevanja, zdravega življenjskega sloga in nacionalnega ponosa.