Sodelovanje z Uzbekistanom krepimo tako na področju turizma kot širše
Memorandum o soglasju je bil pripravljen na pobudo uzbekistanske strani, z namenom krepitve turističnega in gospodarskega sodelovanja med državama. Na podlagi memoranduma bomo krepili sodelovanje v okviru obstoječih zakonodaj, posebno pozornost pa bomo namenili razvoju odnosov na področju turizma. S tem bomo krepili tako gospodarstvo kot tudi vzajemno poznavanje nacionalnih kultur. V okviru okrepljenega sodelovanje med slovenskimi in uzbekistanskimi turističnimi organizacijami bo potekala tudi izmenjava informacij v zvezi z investicijskimi projekti v turističnem sektorju in organizacija skupnih dejavnosti, zlasti med podjetji.
Poudarek memoranduma je predvsem na izmenjavi znanj in izkušenj ter prenosu dobrih praks na področju razvoja trajnostnega turizma, uporabe umetne inteligence, digitalizacije in analitičnih rešitev v turizmu ter upravljanja s človeškimi viri v gostinstvu in turizmu. Med ključnimi pogoji za krepitev sodelovanja na področju turizma je boljša letalska povezljivost med Slovenijo in Uzbekistanom.
Finančna sredstva za izvajanje tega memoranduma o soglasju bo zagotovila vsaka stran v skladu s svojimi razpoložljivimi proračunskimi sredstvi in notranjo zakonodajo. Memorandum o soglasju bo veljal pet let in se bo samodejno podaljševal za nadaljnja obdobja petih let.
Minister Han se je udeležil tudi Slovensko-uzbeškega poslovnega foruma, ki sta ga ob tej priložnosti skupaj organizirali agenciji Invest Uzbekistan in organiziral SPIRIT Slovenija.
"Veseli me odločenost obeh držav, da okrepita gospodarsko sodelovanje. Prvi koraki so bili storjeni s podpisom Sporazuma o gospodarskem sodelovanju leta 2023, še bolj spodbudna pa je sklenitev več sporazumov na različnih področjih ob tokratnem obisku. Med njimi tudi sporazum o sodelovanju na področju turizma. Naše ministrstvo skozi različne programe in ukrepe spodbuja mednarodno gospodarsko sodelovanje, saj se zavedamo, da to prinaša številne koristi vsem vključenim. Današnje srečanje je odlična priložnost za izmenjavo idej, izkušenj in najboljših praks, ki so ključnega pomena za nadaljnji razvoj naših medsebojnih gospodarskih odnosov," je povedal minister Han.
Dogodek je bil namenjen poglobitvi gospodarskega sodelovanja med državama. Kot je bilo slišati na poslovnem forumu, lahko Uzbekistan za slovenska podjetja predstavlja strateška vrata v širšo srednjeazijsko regijo, ki doživlja dinamičen razvoj in išče napredne, tehnološko dovršene in trajnostno naravnane rešitve – prav na teh področjih pa Slovenija izkazuje svojo konkurenčno prednost. Obenem pa lahko slovenska podjetja Uzbekistanu ponudijo zanesljivo partnerstvo v procesu modernizacije gospodarstva, razvoja industrije ter digitalne preobrazbe – s strokovnim znanjem, inovativnimi pristopi in bogatimi izkušnjami.
V popoldanskem delu sta udeležence nagovorila tudi predsednica Republike Slovenije dr. Nataša Pirc Musar in predsednik Republike Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev. Pred začetkom foruma so potekala poslovna srečanja in mreženje med predstavniki podjetij in institucij obeh držav.
Republika Uzbekistan je relevantna trgovinska partnerica v regiji Srednje Azije. Podatki o blagovni menjavi tega v celoti ne odražajo, zato je smiselno vložiti dodatne napore za povečanje sodelovanja. V Uzbekistanu so že prisotna nekatera slovenska podjetja bodisi s svojimi predstavništvi ali aktivnostmi. Odločenost za okrepitev gospodarskega sodelovanja odraža tudi podpis Sporazuma o gospodarskem sodelovanju, ki je bil podpisan februarja 2023 ob obisku ministrice za zunanje in evropske zadeve Tanje Fajon.