Ministrica Tanja Fajon podelila prvo priznanje za življenjsko delo v diplomaciji

Ministrica Tanja Fajon je ob dnevu slovenske diplomacije podelila priznanje za življenjsko delo v diplomaciji veleposlaniku dr. Borisu Frlecu | Avtor: Boštjan Podlogar/STA
»Dr. Boris Frlec je bil minister za zunanje zadeve med letoma 1997 in 2000, ko je Slovenija močno pospešila svoja prizadevanja za vključitev v Evropsko unijo in Nato. V tem obdobju je Slovenija tudi prvič zasedla mesto nestalne članice Varnostnega sveta, kar je nedvomno utrdilo položaj Slovenije v mednarodni skupnosti, in veseli me, dr. Frlec, da si deliva to izkušnjo ministrovanja,« je v nagovoru pred diplomatskim zborom in uslužbenci zunanjega ministrstva povedala ministrica. Ob tej priložnosti je dr. Frlecu čestitala in mu izročila mapo s priznanjem in stekleni globus Steklarne Rogaška.
Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve je letos prvič po izboru posebne komisije podelilo Priznanje za življenjsko delo v diplomaciji in ga bo odslej tradicionalno podeljevalo ob Dnevu slovenske diplomacije, slovesna podelitev pa bo priložnost za razmislek o pomenu diplomatskega poklica in njegovi vlogi pri krepitvi mednarodnega položaja Slovenije.
Dan slovenske diplomacije obeležujemo vsako leto 22. maja – na dan, ko je leta 1992 Slovenija z vstopom v Organizacijo združenih narodov (OZN) postala enakovredna članica mednarodne skupnosti. »Zato je 22. maj naš dan, dan slovenske diplomacije. Vstop v OZN je takrat mladi državi omogočil razvoj diplomacije, na katero smo lahko ponosni: z aktivno zunanjo politiko, usmerjeno v evropske in evroatlantske integracije, ter z odprtostjo za dialog z vsemi državami smo v dobrih treh desetletjih vzpostavili diplomatsko službo, ki je učinkovita, vestna, proaktivna in uživa zaupanje med diplomati tujih držav – pa tudi v javnosti. To je odraz odličnega dela, za kar vam želim danes iskreno čestitati,« je dejala ministrica Fajon.
Hkrati se je zahvalila uslužbencem za doprinos h krepitvi prepoznavnosti, ugleda in moči Slovenije v svetu: »Brez ljudi, brez vas, ni diplomacije, zato se zahvaljujem prav vsem sodelavcem v notranji in zunanji službi, ki prizadevno skrbite za interese naše države in naših državljanov po svetu. Ki v svetu iščete nove razvojne priložnosti in odpirate vrata slovenskemu gospodarstvu, znanosti in kulturi. Vsem, ki prispevate k prepoznavnosti Slovenije ter k izvajanju verodostojne, načelne in uspešne zunanje politike.«