Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Državni sekretar Matevž Frangež z namestnikom kitajskega ministra o krepitvi gospodarskih vezi

Državni sekretar na Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport Matevž Frangež je v tem tednu (od 19. do 24. maja 2025) na uradnem delovnem obisku na Kitajskem, kjer ga spremlja tudi gospodarska delegacija.

Danes je na bilateralnem srečanju z namestnikom kitajskega ministra za gospodarstvo Lingom Jijem (Ling Ji) govoril o potrebnih ukrepih za uravnoteženje trgovinske menjave med državama ter o potencialih Slovenije za nove naložbe.

Namen obiska je nadaljnja krepitev gospodarskega sodelovanja med državama, iskanje novih priložnosti za slovenska podjetja ter okrepitev prepoznavnosti Slovenije kot odlične vstopne točke na skupni evropski trg s skoraj pol milijarde ljudi in več kot 30 milijoni evropskih podjetij.

Slovenija je častna država nasejmu China-CEEC Expo & International Consumer Goods Fair (Ningbo Expo) v regiji Zhejiang. Slovenija se predstavlja z nacionalnim in poslovnim paviljonom.

Državni sekretar Matevž Frangež se je danes srečal z namestnikom kitajskega ministra za gospodarstvo ter namestnikom kitajskega visokega predstavnika za mednarodno trgovino Lingom Jijem. Državni sekretar je sogovorniku predstavil gospodarsko vizijo Slovenije, da se sredi največjih sprememb v svetovni ekonomijo v človeški zgodovini pozicionira kot novo evropsko središče za inoviranje naprednih in trajnostnih tehnologij, pri tem pa izpostavil slovenske prednosti v pametni proizvodnji, avtomatizaciji in robotizaciji ter na področju novih tehnologij, kot so umetna inteligenca, biotehnologije in čiste tehnologije: »Slovenija je s svojim geostrateškim položajem, enim od najpomembnejših mediteranskih pristanišč, visoko izobražene delovne sile in močne usmeritve v povečanje inovativnosti gospodarstva idealna kot vstopna in izstopna točka za sodelovanje kitajskega in evropskega gospodarstva.« Ob tem je izrazil interes, da se Slovenija izkaže tudi kot najboljša lokacija za lokalizacijo proizvodnje električnih vozil kitajskih proizvajalcev v Evropi, pri tem pa izpostavil močno razvito slovensko avtomobilsko industrijo ter njeno strateško usmeritev v razvoj zelene mobilnosti. Sogovornika sta govorila tudi o nestabilnosti v mednarodni trgovini, pri tem pa je Frangež poudaril, da »Slovenija kot članica Evropske unije stremi k temu, da EU govori z močnim in skupnim glasom. Zavzemamo se za odprto in pravično mednarodno trgovino, utemeljeno na spoštovanju pravil mednarodnega trgovinskega prava v okviru reformirane Svetovne trgovinske organizacije.«

V okviru sejma China CEEC Expo je Frangež sodeloval na več uradnih in poslovnih dogodkih, kjer je izpostavil dosedanje sodelovanje s Kitajsko, kitajske naložbe v Sloveniji in slovenske naložbe na Kitajskem. Udeležil se je uradne otvoritve sejma, na kateri je kot govornica v imenu Slovenije nastopila podpredsednica Državnega zbora Republike Slovenije mag. Meira Hot, otvoril pa je tudi slovenski nacionalni paviljon. Medtem ko se na njem Slovenija predstavlja z inovativnostjo svojega gospodarstva, trajnostnim turizmom, umetnostjo in kulturo, se na ločenem poslovnem paviljonu predstavlja 10 slovenskih podjetij. Uradni obisk sicer spremlja tudi 25-članska gospodarska delegacija, ki je v okviru obiska opravila več spoznavnih srečanj z možnimi kitajskimi partnerji.

V začetku tedna je državni sekretar Frangež skupaj z gospodarsko delegacijo sodeloval tudi na slovensko – kitajskem poslovnem forumu, kjer so poglobljeno govorili o sodelovanju v kitajski avtomobilski industriji. Na poslovnem forumu so sodelovala podjetja, kot so Geely, Nio, NAMI in druga, z vsakim podjetjem pa so dogovorjeni nadaljnji koraki pri vzpostavljanju sodelovanja s potencialnimi slovenskimi dobavitelji.

Delegacija si je ogledala razvoj novega kitajskega inovacijskega huba Lin Gang Special Development Area, kjer je v zadnjih šestih letih nastalo povsem novo mesto, ki je v skladu z vizijo kitajske države vstopna in izstopna točka kitajskega gospodarstva v svet. V Ningboju si je ogledal enega od največjih svetovnih pristanišč, ki ima že dolgoletno sodelovanje z Luko Koper, pri tem pa je z vodstvom pristanišča govoril o novih priložnostih za sodelovanje, ob krepitvi pretovora tudi o inovativnih tehnoloških rešitvah slovenskih podjetij na področju pametne logistike.

Jutri se bo državni sekretar v mestu Hangzou srečal še z vodstvoma avtomobilskega koncerna Geely ter največjega spletnega trgovca Alibaba, obiskal pa bo tudi podjetje Outfit7, ki ga je po kitajskem prevzemu v času obiska predstavljal kot prvega slovenskega samoroga.

Z obiskom na Kitajskem Slovenija nadaljuje niz okrepljenih bilateralnih aktivnosti, ki so se začele že v preteklem letu z več ministrskimi obiski. Hkrati pa se v času Ningbo Expa začenja tudi celostna komunikacijska kampanja za kitajski trg za večjo prepoznavnost Slovenije kot inovativne in zelene države.