Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Slovenska enota za prečrpavanje večjih količin vode sodelovala na mednarodni vaji EU MODEX Bolgarija

Začasni sestav Enote za hitre intervencije – modul za prečrpavanje večjih količin vode se je med 11. in 17. majem 2025 udeležil mednarodne vaje EU MODEX v Bolgariji. Enota se je na vaji uspešno ponovno certificirala v evropski nabor zmogljivosti Civilne zaščite, kar potrjuje njeno pripravljenost za nudenje pomoči v mednarodnih operacijah naslednjih petih letih.

Vaja je temeljila na scenariju obsežnih poplav, ki so maja 2025 prizadele zahodni del izmišljene države Modulistan, še posebej okrožje Montane. Posledice možnega deževja, vetrov in dviga gladine Donave so bile uničujoče: več kot 100 smrtnih žrtev, več tisoč poškodovanih, desettisoče evakuiranih ter hudo poškodovana prometna in energetska infrastruktura.

Na zaprosilo Republike Modulistan prek mehanizma Unije na področju civilne zaščite se je Slovenija takoj odzvala in v državo napotila državno enoto za hitre intervencije (EHI) v sestavi modula za prečrpavanje večjih količin vode (SI HCP), ki je štela 48 pripadnikov z 18 vozili.

Poleg Slovenije so v vaji sodelovale tudi Avstrija, Danska, Moldavija, Nemčija in Španija. Le Moldavija je sodelovala z enoto za prečrpavanje večjih količin vode, medtem ko so ostale države sodelovale z moduli za prečiščevanje vode in enoto z brezpilotnim letalniki. Koordinacijo pomoči je vodil Direktorat za požarno varnost in civilno zaščito Modulistana, odziv pa je bil organiziran na lokalni, regionalni in nacionalni ravni.

Ključne naloge slovenske enote so bile črpanje večjih količin vode iz poplavljenih območij, pomoč prizadetemu prebivalstvu, uporaba brezpilotnih letalnikov za oceno škode in iskanje pogrešanih oseb, sodelovanje z drugimi nacionalnimi in mednarodnimi enotami, izmenjava znanja in dobrih praks, krepitev interoperabilnosti in komunikacije med sodelujočimi enotami.

Posebno zahtevna naloga je bila črpanje vode iz dveh delovišč, pri čemer je eno predstavljalo logistični izziv zaradi razgibanega terena. Pri tem je bila ključna visoka stopnja sodelovanja z moldavsko enoto.

Enota SI HCP je na vaji prvič preizkusila novo opremo – poveljniški kontejner in brezpilotne letalnike. Slednji so tretji dan že sodelovali v operativnih aktivnostih, pripadnika enota pa sta učinkovito sodelovala tudi z nemško enoto za brezpilotne sisteme.

Tudi v razmerah zmanjšane prisotnosti vodstvenega kadra, ko so trije pripadniki odšli ocenjevati stanje na letališče v Sofijo, je preostali del enote nemoteno izvajal vse predvidene naloge, kar potrjuje visoko stopno pripravljenosti in samostojnosti pripadnikov.

Po besedah vodje enote, Boruta Hrovata, je bila vaja jasen pokazatelj napredka v primerjavi s preteklimi leti, tako na področju opremljenosti kot usposobljenosti. »Dobra oprema zahteva dobro usposobljene pripadnike, kar smo tudi dosegli. Naslednji korak je prenos pridobljenega znanja v domače okolje in usposabljanje drugih regijskih enot za prečrpavanje večjih količin vode«, je ob zaključku vaje poudaril Hrovat.

Enota SI HCP se je na vaji izkazala kot zgled uspešnega delovanja, prilagodljivosti in mednarodne primerljivosti. S tem je pripravljena na morebitne realne situacije nudenja pomoči kjerkoli v Evropi ali širše.

Pripadniki pred vozili Civilne zaščite slikani iz zraka.

Pripadniki začasnega sestava Civilne zaščite, modula za prečrpavanje večjih količin vode. | Avtor: Gregor Neuvirt

1 / 4