Ministrica dr. Asta Vrečko slavnostna govornica na podelitvi Plečnikovih nagrad za leto 2025
Ministrica za kulturo dr. Asta Vrečko je občinstvo nagovorila po uvodni predstavitvi dela lanskoletne štipendistke Plečnikovega sklada, Neže Brankovič, ki je v svojem magistrskem delu oblikovala idejno zasnovo za prenovo Narodnega doma v Trstu.
V govoru se je navezala na Narodni dom v Trstu in poudarila simbolni in povezovalni pomen fizičnih stavb za skupnosti: »Najbolj očitna je ta pomembna vloga arhitekture prav na območjih, kjer posamezni objekt služi kot osrednje ali celo edino stičišče in srečevališče skupnosti, kot to velja za Slovence, ki živijo izven meja matične države.« Ob tem je dodala: »Vendar vloga arhitekture kot sredstva povezovanja in celo oblikovanja identitete skupnosti ni zgolj v prostoru, temveč tudi v času. Od prvih idej do zasnove, načrta in nazadnje realizacije arhitekturnih projektov pogosto mine kar precej časa, zato je arhitektura pričevalka preteklosti in nosilka skupne dediščine, tako idejne kot tudi zelo oprijemljive. Hkrati pa arhitektura pogosto nosi tudi idejni potencial družbenega razvoja in tako se v njej razjasnjuje tudi vizija za prihodnost skupnosti.«
Plečnikove nagrade se podeljujejo za izvedene projekte na območju Republike Slovenije ter za dela v zamejski Sloveniji, ki prispevajo k bogatitvi prostorske kulture. Strokovna žirija je v petih kategorijah (arhitekturna realizacija večjega merila; arhitekturna realizacija manjšega merila; javni prostor; strokovna publicistika; bogatitev prostorske kulture) podelila Plečnikovo nagrado, štiri Plečnikove medalje in študentsko štipendijo.
Plečnikove nagrade 2025
- Plečnikova nagrada za javni prostor
- Pokopališče Ankaran / avtorji: Uroš Rustja, Primož Žitnik, Mina Hiršman, Mateo Zonta (arhitektura); Ana Kučan, Luka Javornik, Danijel Mohorič (krajinska arhitektura)
- Plečnikova medalja za arhitekturno realizacijo velikega merila
- Vrtec Bohinj / avtorji: Ana Jerman, Janja Šušnjar, Sofía Romeo Gurrea-Nozaleda, Miguel Sotos Fernández-Zúñiga (arhitektura); Luka Javornik, Lara Gligić (krajinska arhitektura)
- Plečnikova medalja za arhitekturno realizacijo malega merila
- Revitalizacija Stare steklarske in Vrazovega trga s pripadajočimi ulicami v starem mestnem jedru Ptuja / avtorji: Matevž Zalar, Ambrož Bartol, Dominik Košak, Miha Munda, Rok Staudacher, Samo Kralj (arhitektura); Darja Matjašec, Pia Kante, Katja Mali (krajinska arhitektura)
- Plečnikova medalja za bogatitev prostorske kulture
- Platforma Landezine / avtor: Zaš Brezar
- Plečnikova medalja za publicistiko
- knjiga Between History, Ideologies and Conflicts, Architecture in Slovenia 1968–1991 / avtor: Raimondo Mercadante
- Plečnikova štipendija
- Pravica do železnice: idejna zasnova revitalizacije železniških objektov v Baški grapi / avtor: Elvis Jerkič (mentorica Maruša Zorec; somentor Andraž Keršič)
Čestitamo vsem nagrajencem in nagrajenkam ter se jim zahvaljujemo za njihov doprinos k razvoju slovenske družbe v prepoznavanju umetnosti in kulture kot pomembnih družbenih vrednot.
Letošnjo strokovno komisijo, ki je odločala o prejemnikih nagrad, so sestavljali: arhitekt in arhitektke izr. prof. Saša Begović (mednarodni član žirije), izr. prof. dr. Ilka Čerpes, doc. dr. Nika Grabar in Jerneja Fischer Knap ter krajinska arhitektka Urška Kranjc.
Podelitev priznanj je pospremilo odprtje razstave Velikost arhitekture: Artefakti Plečnikovih nagrad 2025 v prvem nadstropju Plečnikove hiše, ki bo na ogled do 8. junija 2025.