Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Peta zlata čebela je odletela na Poljsko

Ob svetovnem dnevu čebel je bila letos podeljena peta nagrada zlata čebela. Nagrajenca, ki je iz rok predsednice Republike Slovenije dr. Nataše Pirc Musar prejel zlati kipec, je razglasila ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Mateja Čalušić. Zlato čebelo je letos prejelo poljsko podjetje Osmia Future.

Odbor za podeljevanje nagrade je prejel šest predlogov iz petih držav za dosežke na področju ohranjanja čebel in divjih opraševalcev (vsi kandidati za nagrado so bili predstavljeni na facebook profilu svetovnega dne čebel). Letošnji nagrajenec je podjetje iz Poljske, ki ga ja Odbor za podelitev nagrade zlata čebela prepoznal kot inovativnega v panogi kmetijstva, natančneje, v sadjarstvu.

Prejemnika nagrade zlata čebela 2025 je razglasila ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano in predsednica odbora Mateja Čalušić. Iz rok predsednice Republike Slovenije dr. Nataše Pirc je zmagovalni kipec prejel Przemyslaw Kapka kot predstavnik podjetja Osmia Future iz Poljske.

Ministrica Čalušić je v imenu odbora v obrazložitvi izpostavila, da gre za »inovativno digitalizirano rešitev podjetja Osmia, s katero uporabnik prek mobilne aplikacije optimizira opraševanje v sadovnjaku s prostorskim načrtovanjem števila gnezdišč na hektar, upoštevajoč intenzivnost, vrsto sadnega drevja, lego zemljišča in podnebne pogoje (vreme). Gre za opraševalcem prijazno rešitev, ki med drugim upravlja s populacijo rdeče dišavke, samotarske čebele, značilne za osrednjo in južno Evropo.« Rešitev omogoča večletno uporabo gnezdilnic in spodbuja sadjarjenje z zmanjšano rabo fitosanitarnih pripravkov. Podjetje v izobraževanje o pomenu opraševalcev v sadjarstvu vključuje bližnje šole in tako posredno izobražuje mlajše generacije o pomenu lokalnih habitatov. »Za nas je to najpomembnejša nagrada za delo, ki ga opravljamo. To, da smo danes tukaj, je velika čast,« je po prevzemu nagrade povedal Przemyslaw Kapka.

Predsednica republike dr. Nataša Pirc Musar je dr. Ivani Tlak Gajger iz Hrvaške, ki je kandidirala z izkustvenim laboratorijem za čebelarstvo, in Fundaciji za ohranitev malteške medonosne čebele z nacionalno iniciativo za žuželke iz Malte v imenu odbora podelila posebno listino kot priznanje odbora za izjemne dosežke. Predsednica republike je sicer uvodoma poudarila, da tudi sama do čebel čuti veliko spoštovanje, saj je od njih odvisna vsaka tretja žlica hrane na naših krožnikih: »Fascinira me njihova organiziranost, delavnost in spoštovanje do matice,« je dejala in dodala, da smo lahko ponosni, da se svetovni dan čebel, katerega pobudnica je bila prav Slovenija, praznuje v kar stotih državah sveta.         

Kot je poudarila ministrica Mateja Čalušić, je bilo zaradi nagrade zlata čebela v zadnjih petih letih prepoznanih veliko edinstvenih, pozitivnih projektov, Slovenija pa s podeljevanjem te mednarodne nagrade gradi dolge mostove med državamin in hkrati utrjuje sloves čebelarske, zelene in biotsko raznolike dežele, ki spodbuja napore za prehransko varnost, trajnostno kmetijstvo in varovanje okolja tako doma kot v mednarodni skupnosti. S svetovnim dnem čebel in s podeljevanjem nagrade zlata čebela naša država skrbi za prenos znanja in tehnologije ter utrditev v svetu prepoznane Slovenije kot zelene, zdrave, proaktivne in inovativne države.

Svetovni dan čebel

Z obeležitvijo svetovnega dne čebel želimo tudi letos najširšo javnost opozoriti, da so čebele za naše preživetje na tem planetu izredno pomembne ter da so v mnogih državah in regijah zelo ogrožene zaradi različnih vzrokov, zlasti zaradi podnebnih sprememb. Čebele potrebujejo čist zrak in vodo ter čisto okolje na splošno. Če bomo ohranili okolje in omogočili čebelam, da bodo lažje preživele, bomo tudi ljudje živeli v lepšem in bolj zdravem okolju. Toda najpomembneje je, da se vsi skupaj ponovno zavemo bistvene vloge, ki jo ima vsak posameznik pri ohranitvi čebel in drugih opraševalcev.

Slovenija si je v svetu že utrdila ime čebelam prijazne dežele, tudi z vpisom slovenskega čebelarstva na Unescov seznam nesnovne kulturne dediščine, nazivom države z največ skrbniki čebel na svetu in s čisto svojo čebeljo vrsto – kranjsko sivko, ki velja za umirjeno in zelo delovno.

Svetovni dan čebel je tudi odlična priložnost za poudarjanje naravovarstva, trajnostnega razvoja in spoštovanja naravnih virov, ki so ključni za zdravje našega planeta in prihodnjih generacij.