Minister mag. Props podelil priznanja naj prostovoljcema zaposlenima v javni upravi

Minister mag. Franc Props v družbi naj prostovoljke oziroma naj prostovoljca, zaposlenih v javni upravi za leto 2024, Dominike Knez in Petra Čepin Tovornika. | Avtor: Ministrstvo za javno upravo
»V času, ko izrazito prevladuje individualizem, prostovoljstvo in solidarnost ostajata ključna za gradnjo močne in odporne družbe. S tem, ko darujemo svoj čas in trud za druge, gradimo vezi, ki povezujejo in krepijo celotno skupnost,« je izpostavil minister mag. Franc Props in spomnil, da ima prostovoljstvo v Sloveniji dolgo in bogato tradicijo. Normativno je urejeno z Zakonom o prostovoljstvu, ki je bil sprejet leta 2011, letošnje leto pa prinaša nov pomemben mejnik: v zaključni fazi je namreč priprava Strategije razvoja prostovoljstva v Republiki Sloveniji do leta 2030. »To bo prva samostojna strategija vlade na področju prostovoljstva, ki določa temeljne politike in ukrepe spodbujanja prostovoljskega dela. Še posebej pa izpostavlja prostovoljstvo kot vrednoto ter kot odgovor na ključne potrebe in izzive našega časa – osamljenost, duševno zdravje, staranje prebivalstva, krizne situacije (tudi vojne), podnebne spremembe in naravne nesreče,« je povedal minister.
Obenem je izpostavil, da Ministrstvo za javno upravo z javnimi razpisi iz Sklada za razvoj nevladnih organizacij omogoča trajnostne zaposlitve mentorjev in koordinatorjev prostovoljcev. Trenutno je na ta način sofinanciranih kar 60 zaposlenih mentorjev in koordinatorjev. Ker je bil na podlagi velikega števila vlog in odličnih projektov prepoznan velik interes nevladnih in prostovoljskih organizacij za tovrstno sofinanciranje, bo Ministrstvo za javno upravo navedeni javni razpis ponovno objavilo v začetku junija.
Minister je v nadaljevanju prireditve podelil priznanja prejemnikoma naziva Naj prostovoljec in Naj prostovoljka zaposlen/a v javni upravi. Več kot 31 tisoč javnih uslužbencev in uslužbenk svoj prosti čas namenja tudi prostovoljstvu na najrazličnejših področjih. Naj prostovoljka oziroma naj prostovoljec, zaposlena v javni upravi za leto 2024, sta postala Dominika Knez in Peter Čepin Tovornik. Za Knezovo, ki je zaposlena kot višja svetovalka na področju Civilne zaščite v Občini Dravograd, je prostovoljstvo na številnih področjih že več desetletij del vsakdanjika. Trenutno je operativna gasilka, vodja dramske sekcije Kulturnega društva Črneče ter plavalna sodnica. V letu 2024 je opravila 740 ur prostovoljskega dela. Tudi za Čepin Tovornika, sicer učitelja na Srednji zdravstveni in kozmetični šoli Celje, prostovoljstvo ni obveznost, temveč način življenje, saj je že več kot 15 let aktiven v Društvu Klic upanja Celje in Slovenskem društvu Hospic. V letu 2024 je opravil več kot 1539 ur prostovoljskega dela.
Slovenska filantropija natečaj za priznanje Naj prostovoljec in Naj prostovoljka, zaposlen v javni upravi, razpisuje od leta 2013. S priznanjem želi izpostaviti zaposlenega v javni upravi, ki v svojem prostem času opravlja prostovoljsko delo in prispeva k večji promociji prostovoljstva med zaposlenimi v javni upravi, saj lahko ti zaradi svojih znanj in izkušenj pomembno prispevajo k prostovoljskemu sektorju. Izbor poteka med kandidati, ki sodelujejo pri prostovoljskih projektih in se aktivno odzivajo na potrebe skupnosti ter pozitivno vplivajo nanjo.
»Na Slovesnem dnevu prostovoljstva smo se tudi letos zahvalili vsem prostovoljskim organizacijam, mentorjem, šolam, občinam in medijem, ki omogočajo, podpirajo in širijo vrednote prostovoljstva. Z velikim pričakovanjem zremo tudi v prihodnost in v Strategijo razvoja prostovoljstva do leta 2030, ki bo začrtala smeri, kako še trdneje povezati prostovoljski utrip z razvojem skupnosti in trajnostnim mirom,« je ob tej priložnosti izpostavil izvršni direktor Slovenske filantropije Franci Zlatar.